Prof. Janusz Mikuła z Politechniki Krakowskiej otrzymał tytuł „Krakowianina Czytelników Dziennika Polskiego 2015” w kategorii nauka. Laureaci plebiscytu „DP”odebrali w poniedziałek nagrody, w pięciu kategoriach, na uroczystej gali finałowej w Pałacu Bonerowskim. O zaszczytny tytuł walczyło 54 nominowanych.

 

Prof. Janusz Mikuła (na zdjęciu / fot. Jan Zych) pracuje w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym PK. Kieruje zespołem, który opracował tworzywo geopolimerowe (tzw. sztuczny kamień) na bazie tufu wulkanicznego występującego w okolicach Filipowic pod Krakowem. Nowy geopolimer może być wykorzystywany m.in. w budownictwie, konserwacji zabytków i produkcji odpornych na korozję rur.

 

- Być może już za dwa tygodnie w ogrodzie sensorycznym, który powstaje przy ulicy Siewnej, pojawią się pierwsze elementy z geopolimerów. Będzie to pierwsza rzecz, którą wprowadzimy w Krakowie, ale i w Polsce oraz Europie - tam nie ma takich materiałów - mówił na gali prof. Janusz Mikuła.

 

W tym roku konkurs „Dziennika Polskiego” miał nową formułę. W każdej z kategorii (nauka, biznes, społeczeństwo, kultura, polityka) zostali wybrani laureaci w głosowaniu czytelników (tytuł „Krakowianina Czytelników Dziennika Polskiego 2015”) i osobno w głosowaniu Kapituły Plebiscytu (tytuł „Krakowianina 2015”).