Rezultaty konkursu dla studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego Politechniki Krakowskiej na projekt butelki przerosły oczekiwania producentów opakowań. Aktualnie trwają już prace nad wdrożeniem zwycięskich projektów do produkcji.

Kilka miesięcy temu z inicjatywy opiekuna kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego prof. dr. hab. inż. Edwarda Lisowskiego zorganizowany został konkurs na projekt butelki piwnej. Współorganizatorem konkursu była firma CP Glass SA z grupy kapitałowej Can-Pack - jednego z największych producentów opakowań w Europie.

„Wydawałoby się, że zaprojektowanie funkcjonalnego i estetycznego opakowania szklanego nie stanowi dużego problemu, a jednak skierowane wcześniejsze zlecenie do dwóch firm zajmujących się profesjonalnie projektowaniem nie dało zadawalających wyników. Stąd firma postanowiła zwrócić się do młodych projektantów” - wyjaśnia genezę konkursu jeden z kuratorów wystawy pokonkursowej dr inż. Zbigniew Latała.

Prezes i członkowie zarządu CP Glass SA byli na tyle usatysfakcjonowani poziomem projektów jakie wpłynęły na konkurs, że zamierzają kontynuować współpracę z Wydziałem Mechanicznym PK i już przygotowywany jest kolejny konkurs.

Nagrodzeni studenci II roku Daniel Czyszczoń oraz Mikołaj Nicer poza tym, że otrzymali wysokie nagrody finansowe, zostali zaproszeni do współpracy z producentem opakowań.

Pokonkursową  wystawę projektów można oglądać od kwietnia do czerwca br. w galerii sztuki „WM” na kampusie Wydziału Mechanicznego PK (al. Jana Pawła II 37).