Srebrnym medalem 27. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków ITEX 2016 nagrodzono innowacyjne rozwiązanie dr inż. Joanny Ortyl - „Nowe fotoinicjatory oparte o quatrafenylowe molekuły pracujące pod wpływem promieniowania UV oraz światła widzialnego dedykowane do procesów fotoinicjowanej polimeryzacji”. Wystawa odbyła się w dniach 12-14 maja br. w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.


Wystawcami były ośrodki akademickie, naukowo-badawcze, stowarzyszenia wynalazców i racjonalizatorów z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Egiptu, Filipin, Finlandii, Francji, Hongkongu, Indii, Indonezji, Iranu, Japonii, Korei Płd., Malezji, Niemiec, Omanu, Polski, Rumunii, Rosji, Singapuru, Szwajcarii, Tajwanu, Tajlandii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Zaprezentowanych zostało około 1000 nowych rozwiązań naukowo-technicznych.


Substancja, którą opracowała dr inż. Joanna Ortyl (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej) ma szansę zrewolucjonizować produkcję farb, lakierów i klejów utwardzanych światłem. Jest to nowy sposób wytwarzania tzw. fotoinicjatorów dodawanych do utwardzanych światłem produktów.


Jak zapewnia badaczka, jej fotoinicjatory są efektywniejsze - pochłaniają kilkakrotnie więcej światła m.in. dlatego, że korzystają ze światła o szerszym zakresie. To jedyny fotoinicjator, który zadziała nawet oświetlany przez tanie, energooszczędne lampy UV LED. Dla producentów farb i lakierów wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Obok przemysłu kosmetycznego, farby, lakiery i kleje tego typu wykorzystywane są również w motoryzacji, poligrafii czy przemyśle meblarskim. Rozwiązanie będzie również bezpieczne w kontakcie z żywnością. Dr Ortyl nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości w sklepach będą dostępne produkty spożywcze w opakowaniach z takimi fotoinicjatorami.


Chemiczka, aby skomercjalizować swój wynalazek założyła firmę z udziałem spółki Synthos, jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Produkt przygotowywany jest na rynki europejskie.


Wystawa ITEX jest organizowana od 27 lat i odbywa się pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizacji Wynalazców - IFIA (International Federation of Inventors Association) i uznawana jest za jedną z bardziej prestiżowych, światowych imprez tego typu. Na ITEX 2016, Polacy zaprezentowali 16 wynalazków i zdobyli 2 złote, 6 srebrnych i 7 brązowych medali.