Muzeum Politechniki Krakowskiej zaprasza w poniedziałek 17 października o godz. 12.30 na wernisaż wystawy „Rysunki i wizerunki Tadeusza Kościuszki”. Wystawa upamiętnia 40. rocznicę nadania uczelni  imienia Tadeusza Kościuszki oraz 199. rocznicę śmierci Naczelnika (przypada 15 października 2016 r.). Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyć uroczyste odsłonięcie popiersia patrona PK dłuta prof. Stefana Dousy.

wystawa muzeum pkKościuszko, znany przede wszystkim jako wybitny żołnierz i inżynier fortyfikator, był również utalentowanym rysownikiem. Jesienią 1769 r. wyjechał do Paryża jako stypendysta królewski  i rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się mniej powszechnie znany i prezentowany zbiór rysunków z kolekcji Muzeum Czartoryskich, wykonanych przez Kościuszkę w trakcie pobytu w Paryżu. Ich 18 reprodukcji znalazło się na wystawie w Muzeum PK. To m.in. rysunek Chrystusa na krzyżu, akty kobiece i akty męskie, widoki starożytnych ruin oraz plan topograficzny założenia Czartorysk.


Druga część ekspozycji w Muzeum PK przedstawia patrona PK w trzech odsłonach: na kartach pocztowych, na banknotach i monetach polskich oraz na znaczkach Poczty Polskiej. Zbiór wybranych kartek pocztowych o patriotycznym charakterze z lat 1901–2016 ukazuje różnorodność przedstawień wizerunku Tadeusza Kościuszki na przestrzeni ponad stu lat. Z kolei  banknoty, bilety skarbowe, monety (obiegowe i kolekcjonerskie), które znalazły się w prezentacji PK, wyemitowane zostały w latach 1919–1994. Wyjątek stanowi Bilet Skarbowy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej – nie posiada on wizerunku Naczelnika, ale to z jego bezpośredniej inicjatywy został wyemitowany i wprowadzony do obiegu. Miał dodatkowo zasilić skarb państwa podczas powstania 1794 r. Przez znawców uważany za pierwszy polski banknot. Wizerunek Tadeusza Kościuszki pojawiał się też na kolejno emitowanych znaczkach od początku istnienia Poczty Polskiej w 1921 r. aż do współczesności.


Wprowadzeniem do wystawy, która oficjalnie zostanie otwarta na PK w poniedziałek 17 października o godz. 12.30  (ul. Warszawska 24, budynek „Aresztu”, I  piętro) jest wirtualna ekspozycja, dostępna już na stronie internetowej Muzeum PK.


Wydarzenie jest częścią trwającego na Politechnice Krakowskiej Roku Tadeusza Kościuszki. W jego ramach odbyły się już wystawa plenerowa, plener rysunkowy, Bieg Kościuszkowski, rajd rowerowy i rajd starych samochodów. W marcu 2017 r. odbędzie się konferencja naukowa poświęcona  tematyce kościuszkowskiej.