Prof. Stefan Dousa otrzymał Brązowy Medal „Cracoviae Merenti” w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Miasta Krakowa. Decyzję podjęła Rada Miasta na posiedzeniu 10 lipca br. Medal „Cracoviae Merenti” jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez miasto.

Prof. Stefan Dousa - artysta rzeźbiarz, od 1971 roku pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Pracowni Rzeźby, od 35 lat jest przewodniczącym Rady Programowej Galerii Politechniki Krakowskiej. Jest współzałożycielem Fundacji Promocji Miasta Krakowa. W 1997 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.

Jego twórczość to rzeźba monumentalna, kameralna, medalierstwo, malarstwo witrażowe oraz grafika w technikach własnych. Prace prof. Dousy prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą.

W Krakowie jego autorstwa są m.in.: pomnik „Obrońcom Krzyża w Nowej Hucie”, pomnik Erazma Jerzmanowskiego w Prokocimiu, popiersia Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Jordana oraz Tadeusza Kościuszki, na dziedzińcu przy gmachu głównym Politechniki Krakowskiej. Prof. Dousa jest również autorem projektu fontanny na placu Szczepańskim.

Z wnioskiem o przyznanie wyróżnienia wystąpiła Kapituła Medalu „Cracoviae Merenti”, w skład której wchodzą: prezydent Krakowa, metropolita krakowski oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od chwili ustanowienia w 1992 roku, medale "Cracoviae Merenti" otrzymali m.in.: Jan Paweł II, Krzysztof Penderecki, Karolina Lanckorońska, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Jerzy Turowicz, Jan Nowak-Jeziorański oraz Jerzy Nowosielski.