Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior wraz z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, prezesem Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciechem Przybylskim oraz marszałkiem województwa Małopolskiego Jackiem Krupą, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie utworzenia inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej i wspólnego działania w rozwoju technologii kosmicznych.


Dzisiaj, 7 listopada list intencyjny zostanie złożony w Polskiej Agencji Kosmicznej, która następnie rozpocznie rozmowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w sprawie lokalizacji inkubatora w Polsce.

 

Wraz z Krakowem i województwem małopolskim taką deklarację składa Gdańsk i województwo pomorskie. - Wspólne działanie zwiększy nasze szanse - uważa prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. Kraków i Gdańsk będą konkurować z propozycjami Warszawy, Rzeszowa i Łodzi. Konkurs rozstrzygnie się być może jeszcze pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku.


Ulokowanie inkubatora technologii kosmicznych w województwie małopolskim bez wątpienia pomogłoby przedsiębiorstwom budującym fundamenty swojego biznesu w oparciu o techniki satelitarne, pozwoliło na transfer technologii przy wsparciu ekspertów i ułatwiło eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne.


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) powstała w 1975 r. jako europejski odpowiednik amerykańskiej NASA. Polska jest jej członkiem od 2012 r., dwa lata później powołano Polską Agencję Kosmiczną (POLSA), z siedzibą w Gdańsku.


Podobnych inkubatorów (jak ten, który ma postać w Polsce) jest już szesnaście w 14 europejskich krajach, m.in. w Hiszpanii, we Francji, Włoszech, w Irlandii, Szwecji, Grecji czy Holandii. Z ich pomocy do tej pory skorzystało kilkaset start-upów zajmujących się komercyjnym wdrażaniem technologii kosmicznych.