Młodzi wynalazcy z Politechniki Krakowskiej odnieśli kolejny sukces, tym razem na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli - Brussels Innova 2016. Zespół w składzie: dr inż. Marek Piątkowski, mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i mgr inż. Łukasz Janus zdobyli złoty medal za „Biodegradowalne aerożele chitozanowe jako rusztowania do hodowli komórkowych”.


Złoty medal i dyplom dla zespołu z PK, mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska, dr inż. Marek Piątkowski i mgr inż. Łukasz Janus

Wynalazek z dziedziny inżynierii tkankowej proponuje nowe podejście do aerożeli (materiał będący rodzajem sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości), które skupia się na wytworzeniu porowatego materiału z biopolimeru, dzięki czemu posiada on unikalne właściwości i umożliwia wzrost wybranych linii komórkowych na swojej powierzchni.


Hodowle komórek prowadzone są na specjalnych rusztowaniach. Możliwe jest wszczepienie aerożelowego rusztowania do organizmu pacjenta, które po porośnięciu żywą tkanką ulegnie rozkładowi biologicznemu do nietoksycznych substancji, które w naturalny sposób zostaną usunięte z organizmu.


- Nasz wynalazek ma służyć jako podłoże do hodowli nowych tkanek w celu wyhodowania narządu bądź jego fragmentu, aby zastąpić utraconą tkankę, fragment tkanki czy narządu np. w wypadku - wyjaśnia mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska.


Chitozan jest polimerem otrzymywanym w wyniku deacetylacji chityny występującej w egzoszkieletach skorupiaków i owadów oraz w niektórych grzybach. Stanowi ona odpad przemysłu spożywczego, czy pszczelarskiego. Ze względu na swoje unikalne właściwości takie jak biodegradowalność, biozgodność, antybakteryjność, hemostatyczność, antyalergiczność, czy brak toksyczności znajduje szerokie zastosowanie w medycynie.


Aerożele zachowują właściwości chitozanu i wykazują działanie antybakteryjne, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko zakażenia hodowli, a porowata struktura umożliwia swobodną dyfuzję składników odżywczych.


Wynalazek jest efektem prac naukowo-badawczych zespołu dr. inż. Marka Piątkowskiego z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.


Wcześniej innowacyjne rozwiązanie otrzymało pierwszą nagrodę w XI edycji konkursu Młody Wynalazca 2016 w czasie Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2016 w Katowicach (czerwiec br.).


W tegorocznej 65. edycji targów „Innova” w Brukseli (17-19 listopada) wzięło udział około 300 wystawców. Spośród 50 polskich wynalazków 24 otrzymały złote medale, a 3 srebrne.

 

 

Na zdjęciach, targi w Brukseli: 1) złoty medal i dyplom dla zespołu z PK, 2) mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska, 3) dr inż. Marek Piątkowski i mgr inż. Łukasz Janus.