Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” zdobył II drugie miejsce w dwóch kategoriach podczas VII Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

 


Srebrne dyplomy otrzymane przez chór PK "Cantata"W festiwalu (3-4 grudnia br.) wzięło udział kilkanaście chórów z Europy i Afryki. Obok chórów z Polski, przyjechały chóry z Chorwacji, Czech, Łotwy, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Słowacji i Włoch.

 

Zespoły oceniało międzynarodowe jury, w skład którego wchodzili wybitni chórmistrzowie: prof. Andrea Angelini z Włoch (przewodniczący), Alwyn Humphreys z Wielkiej Brytanii, Veronika Lozoviukova z Czech, Thea Paluoja z Estonii i Agnes Gerenday z Węgier. Jury oceniało zespoły w 5 kategoriach.

 

Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”, pod batutą Marty Stós, zajął II miejsce (srebrne dyplomy) w kategorii chóry kameralne i w kategorii chóry mieszane. Koncert galowy festiwalu i wręczenie nagród odbyło się w 4 grudnia w kościele Mariackim.

 

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej "Cantata" powstał w 1990 roku. Założycielką chóru jest Małgorzata Mazur, która do 2000 roku prowadziła zespół. Od 2001 roku dyrygentem jest mgr Marta Stós. Chór zrzesza studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych.

 

Zespół interesuje się zarówno muzyką dawną, w tym religijną i świecką, jak i współczesną. Bogaty repertuar zespołu stale wzbogacany jest o utwory kompozytorów różnych epok z całego świata. Nie brakuje utworów ludowych, Negro spirituals czy muzyki cerkiewnej.

 

Chór posiada w swoim repertuarze ponad 50 kolęd z całego świata, kilkadziesiąt polskich pieśni patriotycznych, wiele opracowań (na chór) piosenek z Kabaretu Starszych Panów, a także popularne przeboje muzyki rozrywkowej. „Cantata” nagrała dotychczas dwie płyty, w 2006 z utworami religijnymi i świeckimi oraz w 2011 roku - z kolędami.