Politechnika Krakowska zaprasza na koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” 29 października o godz. 18.00,
w Teatrze Zależnym, ul. Kanonicza 1. Wystąpi „Duo Ardente”. Wstęp wolny.

W programie:

Zbigniew Bargielski, „Labirynt na wiolonczelę i akordeon” (1984-87)
Aram Chaczaturian, „Sonata-Fantazja C-dur na wiolonczelę solo” (1974)
Sofia Gubaidulina, „In croce” (1992)
Rafał Janiak, „After Hours of Muteness” (2010)
Gaspar Cassadó, „Suita na wiolonczelę solo” (1926)
David Cope, „Towers” (1968)
Jukka Tiensuu, „Plus III” (1992)
Astor Piazzolla, „Le Grand Tango” (1982)

Słowo wstępne: dr Danuta Augustyn i dr Piotr Romańczyk.

„Duo Ardente” (na zdjęciu obok) tworzą absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej: Aleksandra Lelek (wiolonczela) i Maciej Zimka (akordeon). Jako soliści zdobyli I miejsca na wielu konkursach muzycznych (Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych na Ukrainie, festiwal „Morningside Music Bridge” w Kanadzie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Wilnie, Konkurs Akordeonowy w Klingenthal). Muzycy doskonalili swe umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów i instrumentalistów: Krzysztof Penderecki, Arto Noras, Csaba Onczay, Jeroen Reuling, Ivan Monighetti, Michael Flaksman, Claudio Jacomucci, Yuri Szyszkin.

Duet łączy w swoich interpretacjach wielką żarliwość wykonania z precyzyjnym i dojrzałym odczytywaniem tekstu muzycznego, tworząc unikalną atmosferę podczas koncertów.

Cykl „Wirtuozi w Politechnice” wykracza poza „Muzyczny Kanon Chemika” - interdyscyplinarny przedmiot ukazujący relacje między muzyką i nauką, prowadzony na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK przez dr. Piotra Romańczyka i dr. inż. Stefana Kurka - melomanów i pracowników naukowych Politechniki oraz dr Danutę Augustyn - skrzypaczkę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie.

Celem tych działań jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłego absolwenta uczelni technicznej poprzez organizację koncertów kameralnych, a także spotkań z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami.

8 maja 2013 r. gościem Politechniki Krakowskiej i „Muzycznego Kanonu Chemika” był Krzysztof Penderecki.