Politechnika Krakowska znalazła się wśród 20 polskich szkół wyższych, które zgłosiły najwięcej wynalazków do Urzędu Patentowego RP w roku 2016. W rankingu UPRP, Politechnika Krakowska zajmuje 10 miejsce z 44 zgłoszeniami i 14 miejsce z 29 udzielonymi prawami.

 


W wykazie patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe udzielonych w 2016 roku przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz Politechniki Krakowskiej znajdują się m.in.: akumulator ciepła nagrzewany energią elektryczną, akumulator hydrauliczny, sposób i urządzenie do wspomagania procesów prasowania materiałów rozdrobnionych za pomocą drgań mechanicznych, sposób wytwarzania kleju epoksydowego na bazie żywic epoksydowych otrzymanych z poli(tereftalanu etylenu), dwuczłonowa pompa do wspomagania niewydolnego serca, czujnik laserowy czy miniaturowy przeponowy wymiennik ciepła.

 

Urząd Patentowy RP podaje, że w 2016 roku spośród zgłoszonych w trybie krajowym wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych i wzorów przemysłowych, prawie 25 proc. zgłoszeń pochodziło z sektora szkół wyższych. Najwięcej wynalazków (117) zgłosił Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Najwięcej praw ochronnych na wzory użytkowe (194) przyznano pracownikom Politechniki Wrocławskiej.


Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak podała, że w 2016 r. liczba praw wyłącznych udzielonych na wynalazki i wzory użytkowe w Polsce wzrosła o 32,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 4222.


Polska awansowała z 23 na 22 miejsce w styczniowym rankingu najbardziej innowacyjnych państw świata agencji informacyjnej Bloomberg.

 

 

(infografiki / raport UPRP)

 

 

Zobacz również:
Student PK wśród liderów Startupbootcamp Digital Health w Berlinie
Wynalazek krakowskich naukowców może wspomóc transplantologię
Nasz młody projektant w finale konkursu Renault