Dr inż. Joannę Ortyl z Politechniki Krakowskiej nagrodzono złotym medalem na Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty IENA 2013” w Norymberdze.

 

Na targach zaprezentowano 700 innowacyjnych rozwiązań z kilkudziesięciu krajów, a wynalazcy mieli okazję zaprezentować swoje pomysły nie tylko przed jury, ale i przed inwestorami i przedstawicielami przemysłu.

 

Złotym medalem nagrodzono dr Ortyl za prezentację fotoinicjatorów jodoniowych do polimeryzacji kationowej monomerów.

 

Dr inż. Joanna Ortyl (na zdjęciu / fot. Jan Zych) jest pracownikiem Katedry Biotechnologii i Materiałów Odnawialnych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Jest m.in. tegoroczną laureatką programu rządowego "Top 500 Innovators" i programu „Lider” organizowanego dla młodych naukowców przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, oraz finalistką konkursu dla wynalazczyń „Innowacja jest kobietą". W październiku tego roku otrzymała Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Engela.

 

Podczas targów w Norymberdze Polacy zaprezentowali swoje wynalazki na dwóch stoiskach i zdobyli 40 medali, m.in. za grzybobójczy i bakteriobójczy koncentrat z kapusty, opracowanie sposobu wytwarzania cementu z odpadów azbestowych, wirowy palnik pyłowy do spalania zmielonej biomasy, błonę kolagenową do regeneracji tkanek dziąsła oraz za metody degradacji pestycydów w glebie i innych materiałach sypkich z użyciem reaktora fluidalnego zasilanego ozonem.

 

Targi odbywały się od 31 października do 3 listopada. Była to już 65. edycja tego wydarzenia.

 

PAP - Nauka w Polsce  / dp