Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej z Sekcją Sztuki i Architektury Ogrodowej Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk w Krakowie organizują 24. konferencję naukową z zakresu sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej oraz 7. edycję międzynarodową, w dniach 19-20 października br.


Tematyka konferencji (Sacrum w komponowanej przestrzeni) dotyczyć będzie zjawiska sacrum występującego zarówno w tkance terenów zabudowanych miast i wsi jak i w strefach otwartych krajobrazów komponowanych, odwołując się do antropologii, teologii i eschatologii.


- Jako przykłady sacrum przywołać można zespoły klasztorne, cmentarne, miejsca kultu, kalwarie, aleje jak również elementy jednostkowe w postaci miejsc tragedii, pamięci, kapliczek. Wszystkie one wpływają na pełniejszy odbiór krajobrazów - wyjaśniają organizatorzy. - Sacrum wydobywane jest często przy realizacji współczesnych rozwiązań, które mogą uczytelniać tożsamość miejsca. Zjawisko to, oparte jest na wierze, pamięci wydarzeń historycznych, jak również jako miejsca wykreowane kulturowo.


Konferencja jest zaproszeniem do prezentacji rozważań nad zagadnieniem związanym z sacrum, poprzez wymianę doświadczeń studialnych, koncepcyjnych i realizacyjnych. W spotkaniu wezmą udział specjaliści z zakresu historii sztuki ogrodowej, dendrologii stosowanej, projektanci architektury krajobrazu oraz przedstawiciele urzędów.

 

Udział w konferencji w charakterze słuchacza jest bezpłatny, organizatorzy proszą tylko o przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej.

 

Do pobrania: Program 24. konferencji z zakresu sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej i VII edycji międzynarodowej.


Więcej informacji: Politechnika Krakowska, Instytut Architektury Krajobrazu, ul. Warszawska 24, Kraków 31-155, tel.: 12 628 24 64, 608-396-220, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.