Gil Peñalosa, światowej sławy ekspert w dziedzinie planowania przyjaznych miast, dzisiaj we wtorek 14 listopada br. o godz. 13.00 wygłosi wykład na Politechnice Krakowskiej (Pawilon Konferencyjno-Wystawowy Kotłownia”), ul. Warszawska 24). Wstęp wolny. O godz.16.00 w galerii Kotłownia odbędzie się zaś otwarcie wystawy prac magisterskich studentów Wydziału Architektury PK pt. ... tworzenie i ochrona piękna w otoczeniu siedzib ludzkich...

Gil Peñalosa, współtwórca rewolucji miejskiej w Bogocie, inspirował i doradzał decydentom w ponad 200 miastach na całym świecie w zakresie tworzenia miast dynamicznych i przyjaznych dla mieszkańców i przybyszów - niezależnie od ich wieku, płci i statusu społecznego. Skupia się na projektowaniu i użytkowaniu parków i ulic jako wielkich miejsc publicznych, a także zrównoważonej mobilności. Jest założycielem i prezesem organizacji pozarządowej Miasta 8-80 Cities, której celem jest pomoc samorządowcom, władzom miast i przedsiębiorcom w tworzeniu miast zaprojektowanych dla osób w każdym wieku (symbolicznie i 8, i 80 lat). Swoje idee wcielił w życie najpierw w rodzinnym mieście - Bogocie w Kolumbii. Jako dyrektor wydziału parków, sportu i rekreacji inwestował w przestrzeń dla ruchu rowerowego, transportu publicznego i pieszych. Jednym z jego dzieł jest transformacja ponad 200 parków w Bogocie, w tym Simón Bolívar - terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta. Jest inicjatorem legendarnych Ciclovii, cyklicznych świąt ulic, w ramach których główne arterie zamykane są dla ruchu samochodowego i udostępniane różnym formom rekreacji. W Bogocie każdej niedzieli ponad 121 kilometrów ulic zamykane jest dla ruchu samochodowego i otwierane dla mieszkańców, którzy mogą po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć lub tańczyć. Dziś ten projekt należy do wzorcowych rozwiązań, promujących zdrowe przestrzenie publiczne i jest kopiowany w innych miastach na całym świecie.

W Krakowie Gil Peñalosa będzie brał udział w Kongresie Open Eyes Economy. We wtorek 14 listopada o godz. 13.00 wygłosi wykład na Politechnice Krakowskiej. W tym samym dniu weźmie udział w debacie na temat nowego zagospodarowania ulicy Krupniczej (Klub Zet Pe Te przy ul. Dolnych Młynów, g. 17.00).

Dzisiaj we wtorek 14 listopada o godz. 16.00, w galerii „Kotłownia” odbędzie się też wernisaż wystawy najnowszych prac magisterskich studentów architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej, poświęconych zagospodarowaniu terenów publicznych. Wstęp wolny, wystawa czynna do 22 listopada br.