Od wczoraj na Plantach można oglądać plenerową wystawę prac studentów z Politechniki Krakowskiej i Krakowskiej Akademii pt. „Wokół Słowaka”, na której młodzi architekci prezentują projekty zmian przestrzeni publicznej wokół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wcześniej, 19 listopada br. studenckie plany były prezentowane podczas publicznej debaty z udziałem przedstawicieli władz i instytucji samorządowych, architektów i konserwatorów. Uczestnicy dyskutowali o tym jak zmienić i poprawić otoczenie Teatru im. J. Słowackiego. Co zrobić, by część z tysięcy osób przechodzących codziennie obok teatru chciała się w jego otoczeniu zatrzymać i spędzić czas wolny? Czy Plac Świętego Ducha powinien być parkingiem? Czy w otoczeniu „Słowaka” jest miejsce na współczesną architekturę?

O tym, jaką formułę na funkcjonowanie tej przestrzeni odkryli studenci i na jakie nowe możliwości wskazali, będzie można przekonać się przez najbliższy miesiąc, na Plantach tuż obok Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wernisaż wystawy odbył się 19 grudnia.

Studenci przygotowali projekty na warsztatach pod kierunkiem krakowskich architektów dr. hab. arch. Piotra Gajewskiego z PK i dr. hab. arch. Krzysztofa Ingardena z AK.