O tym, że w tym roku będziemy mogli obserwować trzy częściowe zaćmienia Słońca (niewidoczne w Polsce), oraz dwa zaćmienia Księżyca, a przez lornetki powinny być widoczne przynajmniej dwie komety dowiemy się z „Almanachu Astronomicznym na rok 2018” autorstwa dr. Tomasza Ściężora z Politechniki Krakowskiej. „Almanach Astronomiczny na rok 2018” jest dostępny bezpłatnie do pobrania w portalu Uranii.

 

- Zgodnie z sugestiami użytkowników, w stosunku do poprzednich edycji, Almanach powiększono o mapy pasa libracyjnego na Księżycu, efemerydy tranzytów egzoplanet oraz efemerydy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - pisze dr Ściężor.

 

W publikacji pasjonaci astronomii znajdą m.in. uzupełnione i zaktualizowane tabele „Meteory”, „Gwiazdy zmienne zaćmieniowe”, „Gwiazdy zmienne długookresowe”, „Księżyce planet Układu Słonecznego” i współrzędne komet.

 

- Almanach ma w zamierzeniu obejmować całokształt problematyki obserwacyjnej. Pełni także funkcje kalendarza. Jest przydatnym narzędziem dla wszystkich osób, które ciekawią zjawiska astronomiczne widoczne na niebie. Zarówno te, które można określić jako najbardziej powszechne w naszym codziennym życiu, jak wschody i zachody Słońca, aż po obserwowane przez osoby pasjonujące się poszczególnymi działami astronomii obserwacyjnej, jak np. zakrycia gwiazd przez planetoidy - tłumaczy autor almanachu, naukowiec z Politechniki Krakowskiej - To po prostu taki przewodnik po niebie w danym roku - dodaje.


W publikacji zawarto m.in. wschody i zachody Słońca na każdy dzień, wschody i zachody oraz fazy Księżyca, wschody i zachody planet, dane dla planet karłowatych i jaśniejszych planetoid, informacje o najjaśniejszych kometach, spis wszystkich znanych rojów meteorów, informacje o zaćmieniach Słońca i Księżyca. Są też wykresy przydatne przy obserwacjach księżyców planet, a także dane dla obserwatorów gwiazd zmiennych, czy momenty zakryć gwiazd przez Księżyc i planetoidy dla kilkunastu miast Polski.


Almanach to kontynuacja „Kalendarza astronomicznego” wydawanego w latach 1992-2008 przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Od roku 2015 wydawcą zostało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów.


Dr Tomasz Ściężor jest fizykiem, adiunktem na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Prowadzi badania naukowe z dziedziny problematyki zanieczyszczenia świetlnego. Koordynator na Polskę obserwacji komet, związany z biuletynem „International Comet Quarterly”, wydawanym przez Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), przez szereg lat prezes oddziału krakowskiego tej organizacji. Autor kilku monografii oraz kilkudziesięciu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.


Od 1992 r. dr Ściężor jest autorem ukazującego się co roku „Kalendarza Astronomicznego”, a następnie Almanachu Astronomicznego. Jest kierownikiem Pracowni Monitoringu Zanieczyszczenia Świetlnego na Politechnice Krakowskiej oraz koordynatorem Sekcji Ochrony Ciemnego Nieba PTMA.

 

Na ilustracjach z „Almanachu Astronomicznego na rok 2018”: zdjęcie wschodniego pasa libracyjnego na Księżycu i okładka ksiązki.