Studenci z Politechniki Krakowskiej przedstawili swoje propozycje na zagospodarowanie terenów po byłym „Owintarze” w Tarnowie. W Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej 10 otwarto pokonkursową wystawę prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej „Owintar przyszłości”.

Prawie czterdziestu młodych architektów - studentów piątego roku - przygotowało 18 projektów, z których wyłoniono pięć najlepszych, a trzy nagrodzono. Zwyciężył projekt Aleksandry Lichoń i Agnieszki Lachor, który zakłada m.in. przeprowadzenie cieku wodnego spod parkingu przy domu handlowym „Świt”, aż po tereny po starym „Owintarze”.

- Aktualnie mamy taką sytuację: tereny byłego Owintaru są niezagospodarowane, niebezpieczne i nieestetyczne. Przygotowaliśmy projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który obecnie procedujemy. Prace wykonane przez architektów w ramach konkursu „Owintar przyszłości” pokazują potencjalne możliwości wykorzystania tego obszaru - mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

W swoich projektach studenci zadbali zarówno o część komercyjną, mieszkaniową, jak i rekreacyjną, pokazując potencjał tego ważnego dla Tarnowa terenu. - W przygotowanych pracach mamy nie tylko plany potencjalnych inwestycji (filharmonia, galeria BWA), mamy tu wręcz plany małych miasteczek, wyposażonych nawet niekiedy w plac główny. Ta wystawa to 18 różnych wizji, to „18 x miasto” - powiedział dr hab. inż. arch. Piotr Gajewski z Politechniki Krakowskiej.

Decyzją komisji konkursowej, pierwsze miejsce i nagrodę 2,5 tys. zł otrzymała praca autorstwa Agnieszki Lachor i Aleksandry Lichoń, druga nagroda w wysokości 2 tys. zł została przyznana Igorowi Biedrawie i Filipowi Treterowi, trzecia nagroda w wysokości 1,5 tys. zł trafiła natomiast do Dominika Klechy i Jana Dziadka. Wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymały dwa zespoły w składzie Marta Mrózek, Kamil Babiuch i Marcin Pasek oraz Kamila Kowalska i Angelika Kurowska.

Wręczenie nagród i otwarcie wystawy nastąpiło 24 stycznia br. w Sali Lustrzanej, w Tarnowie, przy ul. Wałowej 10.

„Owintar” to nazwa dawnego zakładu przemysłu owocowo-warzywnego, który powstał w 1951 r. na terenach dawnego browaru księcia Romana Sanguszki. Do 1998 r. produkował m.in. dżemy, powidła, koncentraty oraz soki owocowe i warzywne, wina owocowe, musztardy, a także ocet. Po upadku zakładu w 2008 roku, większość budynków wyburzono.

Źródło: Urząd Miasta Tarnowa / red.