100 godzin spędzonych w temperaturze -50 stopni Celsjusza - takie nowe wyzwanie podejmą w arktycznym mrozie Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej śmiałkowie znani z Projektu VR, wśród nich Valerian Romanovski, kolarz ekstremalny z kilkoma rekordami Guinnessa na koncie.

 

We wtorek 6 lutego o godz. 10.30 zapraszamy na briefing prasowy z udziałem uczestników niezwykłego projektu naukowo-survivalowego „Oswajamy Mróz”. Pod patronatem naukowym rektorów Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, przy udziale ekspertów różnych dziedzin nauki - inżynierów, lekarzy, biochemików, dietetyków, psychologów, fizjologów, trenerów przygotowania fizycznego - uczestnicy eksperymentu przetestują ludzkie zachowania i możliwości w skrajnie nieludzkich warunkach klimatycznych.

 


Testy w komorze termoklimatycznej PK (na zdjęciu / fot. Jan Zych) są m.in. elementem przygotowań do kolejnej ekstremalnej wyprawy rowerowej Valeriana Romanovskiego i jego zespołu. Tym razem kolarz chce pokonać na rowerze 1000 kilometrów - z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu. W ubiegłym roku Romanovski w komorze Wydziału Mechanicznego PK przeszedł ostatnie próby przed biciem rekordów Guinnessa w ciągłej jeździe na rowerze w ekstremalnie niskich temperaturach Syberii. - Wyprawa zakończyła się sukcesem, Valerian ustanowił rekordy, a testy w komorze Politechnice Krakowskiej okazały się kluczowe dla całego przedsięwzięcia. To w niej zweryfikowaliśmy wcześniejsze wyobrażenia o głębokim mrozie i wiele mitów padło w gruzach. Okazało się na przykład, że człowiek w ekstremalnych warunkach wypada lepiej niż maszyna, rowery zamarzły już w temperaturze - 40 stopni, a my mogliśmy funkcjonować w arktycznym mrozie przez dwie doby. Tamte doświadczenia zachęciły nas do rozszerzenia testów w komorze PK, chcemy wiedzieć więcej o granicach ludzkich możliwości, a dzięki naukowemu wsparciu będziemy mogli podzielić się sprawdzoną wiedzą na ten temat – wyjaśnia Wawrzyniec Kuc, koordynator projektu „Oswajamy Mróz” i szef ekstremalnych wypraw.

 

W eksperymencie, który rozpocznie się we wtorek 6 lutego 2018 r. na PK, weźmie udział kilka grup uczestników. Będą wśród nich m.in. członkowie zespołu Projekt VR Valerian Romanovski i Wawrzyniec Kuc, a także instruktorzy survivalu Paweł Supernat i Piotr Marczewski z grupy szkoleniowej Survivaltech (szkolącej m.in. służby specjalne). Próbkę mrozu zaliczą także goście wydarzenia - trenerzy, podróżnicy, dziennikarze, amatorzy sportu (w tym po przeszczepie szpiku), a także zawodowi sportowcy, wśród nich były kolarz zawodowy, a obecnie trener Cezary Zamana.

 

Część uczestników eksperymentu, w tym Valerian Romanovski, będzie przebywać w arktycznym mrozie nawet do 100 godzin. W tym czasie ludzie i sprzęt poddawani będą wszechstronnym próbom i badaniom - medycznym, psychologicznym, technicznym. Prowadzone będą przez specjalistów z kilku jednostek naukowych Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego. Rektorzy obu uczelni objęli patronat naukowy nad wydarzeniem. - Badania mają posłużyć do lepszego poznania psychofizycznych reakcji człowieka w szczególnych warunkach, zdefiniowania punktów krytycznych oraz wypracowania procedur zapobiegających nieszczęśliwym zdarzeniom, w tym zagrażającym życiu i zdrowiu człowieka - wyjaśnia Wawrzyniec Kuc.


W trakcie eksperymentu temperatura w komorze termoklimatycznej osiągnie co najmniej -50 stopni Celsjusza, a odczuwalna, przy symulacji podmuchów wiatru, będzie jeszcze niższa. Komora zostanie naśnieżona i oświetlona w sposób imitujący zmianę pór dnia i nocy, będzie też stale monitorowana kilkoma kamerami (planowana jest bezpośrednia transmisja internetowa eksperymentu). Uczestnicy testów będą musieli samodzielnie urządzić stanowiska do spania, jedzenia, podejmowania aktywności ruchowej, która jest warunkiem przetrwania w ekstremalnie niskich temperaturach. Dodatkowo zespół Survivaltech będzie symulował sytuacje awaryjne (zepsucie sprzętu, złamanie nogi, wpadnięcie do przerębla) i testował schematy zachowania w nich.


Jak dokładnie będzie wyglądał eksperyment, jakie niespodzianki czekają uczestników ekstremalnych prób, jak wyglądać będą badania i czego będzie się można dzięki nim dowiedzieć - o tym organizatorzy i naukowcy opowiedzą podczas briefingu prasowego we wtorek 6 lutego o godz. 10.30. Będzie także możliwość krótkiego wejścia do wielkiej zamrażarki PK. Bezpośrednio po briefingu rozpoczną się testy w komorze Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej.


W tym unikatowym w Polsce i Europie Środkowowschodniej centrum naukowo-dydaktycznym realizowane są interdyscyplinarne badania obiektów inżynierskich w warunkach skrajnych narażeń klimatycznych i środowiskowych - w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, przy ekstremalnej wilgotności lub nasłonecznieniu, a także przy narażeniach spowodowanych opadami atmosferycznymi. Takie testy służą podnoszeniu niezawodności i bezpieczeństwa urządzeń technicznych i materiałów przeznaczonych do eksploatacji w ekstremalnych warunkach klimatycznych. W komorze termoklimatycznej PK można także badać odporność na skrajne narażenia klimatyczne ludzi. W tym roku odbywają się w niej szkolenia ratowników medycznych, trenujących m.in. procedury postępowania w warunkach ratowania pacjentów w hipotermii.