Na Politechnice Krakowskiej rozpoczął się niezwykły projekt naukowo-survivalowy „Oswajamy mróz”. 100 godzin w temperaturze -50 stopni Celsjusza – takie nowe wyzwanie podjęli w arktycznym mrozie Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych PK śmiałkowie znani z Projektu VR, wśród nich Valerian Romanovski, kolarz ekstremalny z kilkoma rekordami Guinnessa na koncie.


W eksperymencie, monitorowanym przez ekspertów różnych dziedzin nauki - inżynierów, lekarzy, biochemików, dietetyków, psychologów, fizjologów, trenerów przygotowania fizycznego - sprawdzane są ludzkie zachowania i możliwości w skrajnie ekstremalnych warunkach klimatycznych.


Testy w komorze termoklimatycznej PK są m.in. elementem przygotowań do kolejnej ekstremalnej wyprawy rowerowej Valeriana Romanovskiego i jego zespołu. Tym razem kolarz chce pokonać na rowerze 1000 kilometrów - z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu. W ubiegłym roku Romanovski w komorze Wydziału Mechanicznego PK przeszedł ostatnie próby przed biciem rekordów Guinnessa w ciągłej jeździe na rowerze w ekstremalnie niskich temperaturach Syberii. Wyprawa zakończyła się sukcesem, a - jak podkreślają autorzy tamtego wyczynu - testy w komorze Wydziału Mechanicznego PK okazały się kluczowe dla całego przedsięwzięcia. - Tu zweryfikowaliśmy wcześniejsze wyobrażenia o głębokim mrozie i wiele mitów padło w gruzach. Te doświadczenia zachęciły nas do rozszerzenia testów w komorze PK. Eksperymentalne badania mają posłużyć do lepszego poznania psychofizycznych reakcji człowieka w szczególnych warunkach, zdefiniowania punktów krytycznych oraz wypracowania procedur zapobiegających nieszczęśliwym zdarzeniom, w tym zagrażającym życiu i zdrowiu uczestników ekstremalnych wypraw - wyjaśnia Wawrzyniec Kuc, koordynator projektu „Oswajamy Mróz”.


W eksperymencie, który rozpoczął się 6 lutego br. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, bierze udział kilka grup uczestników. Będą wśród nich m.in. członkowie zespołu Projekt VR Valerian Romanovski i Wawrzyniec Kuc, instruktorzy survivalu Paweł Supernat i Piotr Marczewski z grupy szkoleniowej Survivaltech (szkolącej m.in. służby specjalne) oraz Piotr Śliwiński - alpinista i podróżnik, który 11 razy okrążył kulę ziemską, zdobywca 7 szczytów Korony Ziemi, który przygotowuje się do wejścia na Mount Everest. Próbkę mrozu zaliczą także goście wydarzenia - trenerzy, dziennikarze, amatorzy sportu (w tym po przeszczepie szpiku), a także wyczynowi sportowcy, wśród nich były kolarz zawodowy, a obecnie trener Cezary Zamana. Trzech uczestników eksperymentu - Valerian Romanovski, Wawrzyniec Kuc i Piotr Śliwiński - będzie przebywać w arktycznym mrozie nawet do 100 godzin.

 

Zobacz też: Sto godzin w ekstremalnym mrozie. Krakowski eksperyment / TVN24

 


W tym czasie ludzie i sprzęt poddawani będą wszechstronnym próbom i badaniom - medycznym, psychologicznym, technicznym. Prowadzone będą m.in. przez specjalistów z jednostek badawczo-naukowych Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. To: Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej; Zakład Fizjologii i Biochemii, Instytut Nauk Biomedycznych, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie, Katedra Rehabilitacji Klinicznej, Wydział Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie; Zakład Medycyny Sportowej i Żywienia Człowieka, Instytut Nauk Biomedycznych, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie.

 

Zobacz też: Niezwykły eksperyment naukowo-sportowy „Oswajamy Mróz” na Politechnice Krakowskiej / Dziennik Polski

 


W trakcie eksperymentu temperatura w komorze termoklimatycznej osiągnie co najmniej -50 stopni Celsjusza, a odczuwalna, przy symulacji podmuchów wiatru, będzie jeszcze niższa. Komora zostanie naśnieżona i oświetlona w sposób imitujący zmianę pór dnia i nocy, będzie też stale monitorowana kilkoma kamerami (planowana jest bezpośrednia transmisja internetowa eksperymentu). Uczestnicy testów będą musieli samodzielnie urządzić stanowiska do spania, jedzenia, podejmowania aktywności ruchowej, która jest warunkiem przetrwania w ekstremalnie niskich temperaturach. Dodatkowo zespół Survivaltech będzie symulował sytuacje awaryjne (zepsucie sprzętu, złamanie nogi, wpadnięcie do przerębla) i testował schematy zachowania w nich.

 

Zobacz też: Śmiałkowie spędzą 100 godzin w ekstremalnym mrozie / Kronika TVP3

 


Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej to jedyne w Polsce i Europie Środkowowschodniej centrum naukowo-dydaktyczne, w którym realizowane są interdyscyplinarne badania obiektów inżynierskich w warunkach skrajnych narażeń klimatycznych i środowiskowych - w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, przy ekstremalnej wilgotności lub nasłonecznieniu, a także przy narażeniach spowodowanych opadami atmosferycznymi. Takie testy służą podnoszeniu niezawodności i bezpieczeństwa urządzeń technicznych i materiałów przeznaczonych do eksploatacji w ekstremalnych warunkach klimatycznych. W komorze termoklimatycznej PK można także badać odporność na skrajne narażenia klimatyczne ludzi. W tym roku odbywają się w niej szkolenia ratowników medycznych, trenujących m.in. procedury postępowania w warunkach ratowania pacjentów w hipotermii.


Wydarzeniu towarzyszy wystawa zdjęć z ubiegłorocznej wyprawy zespołu Projekt VR do Jakucji, w czasie której Valerian Romanovski ustanowił rekordy Guinnessa w ciągłej jeździe na rowerze w syberyjskim mrozie.

 

Koordynatorem naukowym projektu jest dr hab. inż. arch. Sabina Kuc, prof. PK, a koordynatorem ds. współpracy i rozwoju projektu dr inż. Anna Romańska-Zapała, obie z Politechniki Krakowskiej. 

 

Na zdjęciach: konferencja prasowa (głos zabiera dziekan WM PK  prof. Jerzy Sładek) oraz przygotowania i miejsce testów w Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej, 6 lutego br. / fot. Jan Zych

 

Zobacz także stronę internetową projektu ze streamingiem online: oswajamy-mroz.pl

 

oraz: Wawrzyniec Kuc i Valerian Romanovski o swoim projekcie dla Radia "Nowinki"