Pierwszy polski symulator tramwaju - w piątek każdy może poczuć się motorniczym

W piątek, 23 lutego br. w godz. 13.00-18.00 Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej zaprasza na Dzień Otwarty Symulatora Tramwaju NGT6. Każdy fan miejskiej komunikacji i … mocnych wrażeń będzie mógł sprawdzić się w roli motorniczego.

Wirtualna, ale bardzo realistyczna zabawa jest możliwa dzięki zbudowaniu na PK pierwszego polskiego symulatora tramwaju. To wyjątkowe laboratorium badawczo-dydaktyczne składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju NGT6, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować wszelkie możliwe niespodzianki, które mogą spotkać prowadzącego pojazd (śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awaria tramwaju, niegrzeczny pasażer w wagonie).

Na co dzień z symulatora korzystają studenci PK podczas zajęć dydaktycznych z takich przedmiotów jak teoria i inżynieria ruchu pojazdów szynowych, projektowanie środków transportu szynowego, budowa i eksploatacja pojazdów szynowych czy ergonomia i wzornictwo w transporcie. Mają możliwość praktycznego zapoznania się z budową, eksploatacją i zasadami sterowania pojazdem szynowym, a także działaniem infrastruktury w ruchu miejskim. Na symulatorze odbywają się także szkolenia m.in. motorniczych MPK oraz prowadzone są badania z zakresu ergonomii czy psychologii transportu.

Nietypowe laboratorium cieszy się także ogromnym zainteresowaniem pasjonatów inżynierii i komunikacji podczas wydarzeń popularyzujących naukę - Nocy Naukowców czy Festiwalu Nauki. Prace nad symulatorem rozpoczęły się w roku 2006, od 2013 r. wykorzystywany jest w kształceniu studentów. Projekt jest stale rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania.

W piątek 23 lutego w godz. 13.00-18.00 każdy może zamienić się w motorniczego tramwaju podczas wirtualnej przejażdżki w Instytucie Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej (Wydział Mechaniczny PK, al. Jana Pawła II 37). Wstęp wolny, rejestracja nie jest wymagana.

Facebookowy profil symulatora: www.facebook.com/symulatortramwajuNGT6