Już jutro Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej - patenty na poprawę świata

Widzowie i zaproszeni goście będą mogli zobaczyć najciekawsze rozwiązania naukowców z PK, m.in. z branży IT, life science, chemii oraz budownictwa. Znamy już listę wynalazków, które zostaną zaprezentowane na Politechnice Krakowskiej podczas Dnia Wynalazków 2018 organizowanego przez INTECH PK.

- Przeważają zespoły złożone ze studentów i doktorantów, w tym reprezentanci kół naukowych - mówi Krzysztof Oleksy, wiceprezes INTECH PK i koordynator wydarzenia. Najwięcej jest zgłoszeń z dziedziny teleinformatyki i nowoczesnych materiałów.

Zobaczymy, m.in. endoprotezę stawu biodrowego, urządzenia: do wizualizacji 3D stanów narządów wewnętrznych i takie, które umożliwia prowadzenie samochodu osobom z tetraplegią, a także lewitator akustyczny do bezdotykowego unieruchamiania obiektów w powietrzu.

Naukowcy zaprezentują również biohybrydowe opatrunki hydrożelowe zaopatrzone w substancje lecznicze i spektrometr optyczny do badania sinic z rzędu Oscillatoriales. Poznamy jak powstawały i jak działają, znane już z doniesień medialnych, aplikacje: VAT Hunter (efektywność systemu podatkowego) i SkyPredict 2 (ostrzeżenia meteorologiczne). To tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, które przedstawią naukowcy z PK.

Wystawa wynalazków będzie tylko częścią całego wydarzenia. Obok prezentacji, w programie znajdą się także wystąpienia eksperckie poświęcone praktycznym zagadnieniom z obszaru przedsiębiorczości akademickiej oraz panel dyskusyjny pt. „Porażki, które prowadzą na szczyt. Jak odwaga i upór przysłużą się Twojemu startupowi?” z udziałem inwestorów, ekspertów branżowych i młodych przedsiębiorców, którzy sami osiągnęli rynkowy sukces.

- Poprzez nasze wydarzenie chcemy dać im szansę nie tylko zaprezentowania swojego pomysłu, ale także znalezienia biznesowego partnera do współpracy. Stąd na widowni nie braknie przedstawicieli funduszy inwestycyjnych czy przedstawicieli działów rozwoju małopolskich firm - wyjaśnia Izabela Paluch, prezes INTECH PK. - By jeszcze lepiej przygotować ich do swoich wystąpień, przygotowaliśmy dla nich szkolenie z zakresu komunikacji i marketingu. Odbędzie się ono pod koniec lutego - dodaje.

Na Dzień Wynalazków 2018 zapraszamy 2 marca br. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”, na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24.

Więcej szczegółów i program na stronie dw2018.evenea.pl oraz na FB: www.facebook.com/events/569588386721399