2333 - tyle cyfr z rozwinięcia liczby Pi wyrecytował z pamięci nowy rekordzista konkursu z okazji Dnia Liczby Pi na Politechnice Krakowskiej. Piotr Sterc, student matematyki z Wrocławia, o blisko 400 cyfr pobił dziś rekord z 2014 r., należący do Dawida Wójcika (1954).

W Dzień Liczby Pi na Politechnice Krakowskiej 8 śmiałków podjęło próbę ustanowienia nowego rekordu w recytacji jej rozwinięcia. Najwięcej, bo aż ponad 2,3 tys. cyfr zapamiętał i wygłosił Piotr Sterc (na zdjęciu / fot. M. Syrda-Śliwa). Student I roku matematyki Politechniki Wrocławskiej ćwiczy pamięć od 3 lat.

- Do samego konkursu recytacji rozwinięcia liczy Pi ćwiczyłem 2 lata, stosując technikę łączenia elementów do zapamiętania w 5-cyfrowe ciągi i wyobrażania ich sobie w postaci figur geometrycznych, na przykład trapezów - zdradził zwycięzca po 17-minutowej recytacji 2333 cyfr.

Drugie miejsce w rywalizacji zajęła Zuzanna Słobodzian z 1081 wygłoszonymi cyframi, a trzecie Dominik Sobczyk (284).

Święto liczby Pi (3,14), najsłynniejszej liczby niewymiernej w matematyce, obchodzone jest na całym świecie 14 marca. Na Politechnice Krakowskiej po raz siódmy organizowali je studenci Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki.

Oprócz konkursu recytacji rozwinięcia liczby Pi w środę na PK rywalizowano także w układaniu kostki Rubika na czas. Tu najlepszy okazał się Łukasz Burliga, uczeń I klasy VII LO w Krakowie, który kostkę ułożył w nieco ponad 10 sekund (10,168 s). Drugi był Jan Zych (11,529), a trzeci Bartłomiej Krokosz (14,654).

W programie krakowskiego wydarzenia były także otwarty wykład Szerszy horyzont matematyki dr hab. Eugeniusza Szumakowicza z Politechniki Krakowskiej oraz sesja studenckich kół naukowych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z Dnia Liczby Pi:

Zobacz w fotogalerii serwisu: Dzień liczby Pi