Pierwszy polski symulator tramwaju zbudowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej był jednym z „bohaterów” cyklu TVP3 Kraków pt. „Jedź bezpiecznie”. Widzowie mogli zobaczyć z jakimi niebezpieczeństwami spotykają się na co dzień motorniczowie.

symulatorOdcinek telewizyjnego magazynu traktującego o zagrożeniach drogowych został zrealizowany przy współpracy z Instytutem Pojazdów Szynowych PK. Jako ekspert wystąpił mgr inż. Maciej Górowski. Symulator działający na Politechnice Krakowskiej wiernie odzwierciedla kabinę tramwaju NGT6. Podczas wirtualnej przejażdżki można natknąć się na wszelkie możliwe niespodzianki, które spotykają prowadzącego pojazd, m.in. śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na jezdnię i awaria tramwaju.

Realizacja odcinka programu TVP3 Kraków na Wydziale Mechanicznym PK była możliwa dzięki współpracy pomiędzy Instytutem Pojazdów Szynowych a Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie oraz prowadzonej przez Instytut akcji edukacyjnej, dotyczącej propagowania transportu zbiorowego i bezpiecznego zachowania wobec tramwajów.

Zapraszamy do obejrzenia odcinka programu „Jedź bezpiecznie” zrealizowanego w Instytucie Pojazdów Szynowych PK.

Prace nad symulatorem tramwaju rozpoczęły się w 2006 r. Od roku 2013 wykorzystywany jest w kształceniu studentów PK, którzy mają możliwość praktycznego zapoznania się z budową, eksploatacją i zasadami sterowania pojazdem szynowym, a także działaniem infrastruktury w ruchu miejskim. Na symulatorze prowadzone są również badania z zakresu ergonomii czy psychologii transportu. Projekt jest stale rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania.

Profil symulatora na Facebook’u: www.facebook.com/symulatortramwajuNGT6

Fot.: http://m8.mech.pk.edu.pl/~symulator/