Jakub Kulisa, student III roku architektury na Politechnice Krakowskiej wraz Damianem Granosikiem (Politechnika Łódzka) i Piotrem Pańczykiem (Politechnika Wrocławska) zwyciężyli w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie – „eVolo Skyscraper Competition”.

evolo skyscraper 600x351

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 526 projektów z całego świata. Jury pierwszą nagrodę przyznało koncepcji składanego wieżowca autorstwa Jakuba Kulisy, Damiana Granosika i Piotra Pańczyka. Nagrodzony projekt oparty jest o supernowoczesny materiał – folię ETFE (Etylen Tetrafluoroetylen), która jest bardzo odporna, elastyczna, a jednocześnie spełnia większość parametrów, jakimi cechuje się szkło. Materiał stosowany jest m.in. do wykonywania zadaszeń stadionów i innych dużych obiektów użyteczności publicznej. Dzięki lekkiej konstrukcji, składany wieżowiec można szybko zbudować na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

 

Wygrana w konkursie „eVolo Skyscraper Competition” wiąże się z publikacjami w wielu prestiżowych magazynach, m.in. „New York Times”, „The Wall Street Journal” i „Vogue”. Ponadto projekt Jakuba Kulisy, Damiana Granosika i Piotra Pańczyka zostanie zaprezentowany we wszystkich najważniejszych branżowych publikacjach.

 

Konkurs na koncepcje wieżowców przyszłości organizowany jest od 2006 r. przez amerykańskie pismo „eVolo Architecture Magazine”. Projekty uczestników konkursu muszą stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

 

 

Na zdjęciu, zwycięska koncepcja autorstwa Jakuba Kulisy, Damiana Granosika i Piotra Pańczyka / fot. www.evolo.us