Niezwykły projekt Studenckiego Koła Naukowego Imago

Studenci z Koła Naukowego Imago, działającego przy Zakładzie Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej w Instytucie Projektowania Budowlanego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zaprojektowali i wyprodukowali eksperymentalny pawilon parametryczny, który jest unikalnym przedsięwzięciem w skali świata. Niezwykła konstrukcja zostanie zaprezentowana podczas majowego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Koło Imago zajmuje się problematyką architektury parametrycznej oraz cyfrowymi narzędziami projektowania. W czasie prac nad eksperymentalnym pawilonem powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu - za pomocą sześcioosiowego ramienia robotycznego firmy Fanuc - studenci byli w stanie wyciąć poszczególne fragmenty całej struktury.

pawilon1

Przy pracy nad projektem konstrukcji zespół posłużył się narzędziami projektowania parametrycznego. Wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania.

Pawilon parametryczny składa się ze 132 elementów. W celu pokazania możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy z nich różni się od pozostałych. Zasada łączenia modułów przypomina puzzle 3D - zakończone treflami podłużne części stykają się po 3 w jednym miejscu. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność, a dzięki dużej ilości wszystkich elementów cała konstrukcja jest giętka i wytrzymała.

pawilon22

Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu jest spieniony polistyren parkingowy. Konstrukcja liczy sobie 12 m długości i 7 m szerokości, jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów.

Projekt powstał pod kierunkiem dr. inż. arch. Farida Nassery z Wydziału Architektury i dr. inż. Stanisława Krenicha z Wydziału Mechanicznego. Jego autorami są: Mateusz Binkowski, Kazimierz Janusz, Mateusz Kaczmarczyk, Teodor Michalski, Marta Noga, Michał Sajdek, Paweł Sikorski. Przy projekcie współpracowali także Paulina Borkowska, Anna Kisiel, Karol Wawrzkiewicz i Wojciech Wojas. Swojej pomocy i wsparcia udzieliły firmy: Fanuc Polska, Robotrendy i Termoorganika.

Na zdjęciach, eksperymentalny pawilon parametryczny / fot. Piotr Gibas