Politechnika Krakowska na Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

W dniach od 17 do 19 maja br. odbywa się po raz kolejny Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Moc rozumu”. Politechnika Krakowska jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia.

n028

Celem Festiwalu Nauki i Sztuki jest prezentacja osiągnięć naukowych i artystycznych, ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia. Przez trzy dni na Rynku Głównym będzie funkcjonowało Festiwalowe Miasteczko Naukowe. W namiotach Politechniki Krakowskiej zaprezentują się wszystkie wydziały uczelni.

W piątek 18 maja, w namiocie Wydziału Architektury będzie można obejrzeć wystawy: studenckich prac malarskich i rysunkowych, architektonicznych prac dyplomowych oraz nagrodzonych i wyróżnionych prac studenckich wybranych pod kątem tematu przewodniego Festiwalu. Jak co roku, stoisku wydziału będzie towarzyszył plener rysunkowy adeptów kierunków architektura i architektura krajobrazu. Ponadto na terenie kampusu PK przy ul. Warszawskiej 24 zaprezentowany zostanie pawilon parametryczny, wykonany przez studentów Koła Naukowego Imago, działającego przy Zakładzie Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej w Instytucie Projektowania Budowlanego na Wydziale Architektury PK.

festiwal1

17 i 19 maja przedstawiciele Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki wykonają doświadczenia związane z mechaniką i elektrycznością. Odwiedzający stoisko będą mogli wziąć udział w zabawach i grach logicznych, a także poznać metody szyfrowania i kodowania.

Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej zaprezentuje w czasie Festiwalu, m.in. system inteligentnego domu oraz system sterowania akwarium, a także model pokazujący realizację układu sterowania, monitorowania i diagnostyki procesu segregacji materiałów o różnych kolorach. Namiot WIEiK-u będzie dostępny w piątek 18 maja.

18 maja przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej zapraszają na symulacje skutków braku przewietrzania miast oraz sposobów walki ze smogiem. W namiocie wydziału odbędą się również pokazy środków ochrony indywidualnej podczas robót wysokościowych i działań ratownictwa medycznego w wypadkach budowlanych i komunikacyjnych. Dodatkowo, 17 maja, zorganizowana zostanie wycieczka do nastawni kolejowej Kraków Główny (zbiórka o godz. 11.00 przy namiotach PK na Rynku Głównym). 19 maja zaplanowano interaktywne pokazy budowy konstrukcji inżynierskich, wykorzystania kamer termowizyjnych oraz pokazy symulacji ruchu pojazdów.

Wydział Inżynierii Środowiska przedstawi, m.in. fontannę Herona (czyli „perpetuum mobile” z czasów aleksandryjskich) oraz model studni z pompą głębinową i biologiczne oczyszczanie ścieków. WIŚ przygotował także prezentacje skał z różnych rejonów świata, warsztaty dla wytrwałych poszukiwaczy (płukanie złota i drogich kamieni), warsztaty tworzenia zabawek z odpadów dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Program wydziału został podzielony na dwa dni, 17 i 18 maja.

Tradycyjnie, widowiskowe doświadczenia chemiczne wykonają przedstawiciele Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej (19 maja). W namiocie WIiTCh zobaczymy, m.in.: otrzymywanie oraz spalanie czarnego prochu, wulkan parowy, otrzymywanie fajerwerków, ognie bengalskie, roztwory fluorescencyjne oraz świece dymne o różnej barwie dymu.

festiwal 2

Bogaty program prezentacji festiwalowych przygotował Wydział Mechaniczny, m.in. będą to pokazy robotów i najnowszych technologii sterowania nimi przy użyciu aplikacji mobilnych. Na stanowisku WM odwiedzający zobaczą hełm wirtualnej rzeczywistości – Oculus Rift i prezentacje drukarki 3D. Przedstawiciele wydziału zaprezentują także kompaktowy symulator odzwierciedlający pulpit sterowniczy tramwaju. Stoisko Wydziału Mechanicznego będzie można odwiedzić 17 maja.

W ramach Festiwalu odbędzie się pokaz 3D mappingu na budynku dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie przy ul. Podchorążych 1, gdzie mieści się Wydział Architektury oraz Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki PK. Animacje i wizualizacje przygotowują studenci specjalności grafika komputerowa i multimedia oraz członkowie Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph. Z powodu złej pogody pokaz nie odbędzie się - jak planowano - w czwartek 17 maja, ale w późniejszym terminie.

Dodatkowo, w czwartek 17 maja na festiwalowej scenie na Rynku Głównym wystąpią judocy z AZS Politechniki Krakowskiej (godz. 13.30-14.00), a w piątek 18 maja - zespół cheerleaderek (godz. 17.30-17.45). Natomiast w sobotę, 19 maja zagra, działająca pod patronatem Politechniki Krakowskiej, Krakowska Orkiestra Staromiejska (godz. 16.00-16.30).

Szczegółowe informacje wraz z programem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie pod adresem: fnis.pl

Na zdjęciach, pokazy i prezentacje w namiotach festiwalowych PK / fot. Jan Zych