Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym organizują konferencję Space 4.0: Solution From The Sky, połączoną z Hackathonem ActInSpace. Wydarzenie odbędzie się w dn. 25-26 maja 2018 roku w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego przy ulicy Podole 60.
 
hackathon
 
Podczas konferencji Space 4.0: Solution From The Sky zostanie zaprezentowana pełna ścieżka pracy z danymi satelitarnymi: od możliwości ich pozyskiwania, poprzez sposoby wykorzystania ich w nauce, a następnie przekucia w komercyjny biznes. W piątek 25 maja od godz. 10 odbywać się będą wystąpienia przedstawicieli podmiotów, związanych z sektorem kosmicznym oraz biznesem. Słuchacze będą mogli zapoznać się z problematyką akceleracji startup-ów, przetwarzania danych satelitarnych, finansowania i wsparcia technologii kosmicznych w Polsce. Gościem konferencji będzie Lluc Diaz, koordynator sieci transferu technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej, zaangażowany w zarządzanie ESA BIC, gdzie koncentruje się na rozwoju start-up’ów. 
 
W konferencji mogą wziąć udział przedstawicieli środowisk naukowych, instytucji rządowych, duże firmy wdrażające programy w oparciu o satelitarne bazy danych, przedstawicieli biznesu kosmicznego oraz młode firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wykorzystaniem danych satelitarnych. 
 
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wymagana jest REJESTRACJA.
 
Bezpośrednio po konferencji o godz. 15 rozpocznie się Hackathon ActInSpace. Jest to międzynarodowe wydarzenie, odbywające się jednocześnie w 71 miastach w 35 krajach. Hackathon organizowany jest z inicjatywy Francuskiej Agencji Kosmicznej i wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną. W Polsce wydarzenie to ma miejsce w Warszawie i Krakowie. Jego celem jest zachęcenie młodych, ambitnych ludzi do opracowania innowacyjnych rozwiązań w obszarze technologii kosmicznych oraz wykorzystania rozwiązań sektora kosmicznego w nowych dziedzinach gospodarki.
 
Jednym z challenge'ów dostępnych podczas ActInSpace w Krakowie jest BalticSatApps. Jego celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania, wykorzystującego dane satelitarne z obszaru krajów bałtyckich, gromadzone w systemie Copernicus. Podczas Hackathonu zawodników wspierać będą specjaliści sektora kosmicznego, przetwarzania danych satelitarnych, danych przestrzennych, informatycy oraz eksperci biznesowi. Organizatorzy przekonują, że uczestnicy nie muszą być biegłymi programistami, liczą na dobre, zweryfikowane pomysły i ciekawe prezentacje.
 
Nagrodą przewidzianą dla zwycięzcy challenge'u BalticSatApps jest wyjazd do Tuluzy (Francja) na wielki finał ActInSpace, który odbędzie się 27 czerwca 2018 roku. Nagroda została ufundowana z budżetu projektu BalticSatApps, finansowanego przez Interreg oraz Komisję Europejską.
 
Główną nagrodą dla zwycięzcy Wielkiego Finału jest lot samolotem zero gravity, podczas którego uczestnicy będą doświadczać stanu nieważkości.
 
Wydarzenie Space 4.0 na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/167566740608977/