29 maja br. zostaną wręczone dyplomy laureatom Krakowskiej Nagrody SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) za Najlepszy Dyplom Roku. W tegorocznej edycji wyróżniona została praca Moniki Adamczyk z Politechniki Krakowskiej
 
Aleppo 
Promotorem pracy „Aleppo Medical Centre” jest dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak z Zakładu Architektury Społeczno-Usługowej Wydziału Architektury PK. Praca dyplomowa Moniki Adamczyk otrzymała wcześniej nominacje do finału ogólnopolskiego konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” oraz do Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP. 
 
Projekt dyplomowy Moniki Adamczyk jest odpowiedzią na pilne potrzeby mieszkańców Aleppo – miasta, które najbardziej ucierpiało w wyniku wojny domowej w Syrii – i zakłada budowę nowego centrum medycznego w miejscu dawnego szpitala zlokalizowanego niedaleko klasztoru Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Budynek w swojej formie nawiązuje bezpośrednio do rozwiązań architektonicznych islamu. Z zewnątrz jest to prosta bryła, a wewnętrzne dziedzińce zielone pełnią funkcje rekreacyjne. Na elewacjach zastosowano panele perforowane. Podziemne przejście, prowadzące z centrum medycznego do klasztoru, ma podkreślać wagę idei niesienia pomocy.
 
Wręczenie dyplomów połączone z wernisażem prac odbędzie się 29 maja o godz. 18.00 w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie. Wystawa prezentowana będzie do 8 czerwca br.