I spotkanie użytkowników QGIS, 19 czerwca

Przedstawiciele szkół wyższych, firm komercyjnych oraz samorządów spotkają się 19 czerwca br. na Politechnice Krakowskiej, by dyskutować o QGIS – najpopularniejszym obecnie darmowym programie do pracy z danymi przestrzennymi. Wydział Inżynierii Środowiska PK jest gospodarzem i współorganizatorem spotkania.

Program QGIS został pierwotnie stworzony jako narzędzie do pracy z danymi przestrzennymi oraz do tworzenia map. Dzięki wolnej i otwartej licencji (GPL), do tworzenia projektu QGIS włączyli się programiści i naukowcy z wielu krajów. Wśród użytkowników programu są nie tylko geodeci czy inżynierowie, ale również archeolodzy, biolodzy i ekonomiści. Dzięki swojej otwartości, QGIS działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Program może być bezpłatnie wykorzystywany zarówno przez naukowców, administrację publiczną, jak i firmy komercyjne.

O renomie projektu QGIS świadczy fakt, że jest on używany m.in. jako bazowa platforma do prowadzenia szkoleń teledetekcyjnych organizowanych przez NASA. W szkoleniach tych wykorzystywana jest jedna z wtyczek do programu (SCP), której polską wersję przygotował - w ramach swojej pracy dyplomowej - student Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, Jakub Pękala. Studenci PK w ramach zajęć dydaktycznych poznają możliwości tego narzędzia.

Wydział Inżynierii Środowiska jest jednym z pierwszych w Polsce, które oparły edukację i badania o platformę QGIS. W Repozytorium PK dostępna jest już druga wersja darmowego podręcznika akademickiego „Systemy informacji przestrzennej z QGIS”Politechnika Krakowska jako pierwsza uczelnia w kraju utworzyła certyfikowane centrum szkoleniowe QGIS.

Uczestnicy I spotkania użytkowników QGIS będą mogli m.in. posłuchać o wykorzystaniu wtyczki SCP w badaniach siedliskowych gadów. Prelegenci opowiedzą też o planowaniu i projektowaniu sieci światłowodowych w QGIS oraz wykorzystaniu QGIS w rozwoju rynku ciepła i efektywności energetycznej. Będzie można również dowiedzieć się, jak po 10 latach QGIS sprawdza się w opolskim systemie wodociągowym. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.qgis.pl/spotkania/2018/.

I spotkanie użytkowników programu QGIS odbędzie się 19 czerwca br. w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” przy ul. Warszawskiej 24. Ze względu na duże zainteresowanie rejestracja uczestników została już zamknięta.

Organizatorami wydarzenia są: QGIS Polska, Polska Grupa Użytkowników QGIS, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Hydrogeomatyki “Szuwarek”