Biomimetyczne pojazdy podwodne z napędem falowym, opracowane m.in. przez naukowców z Politechniki Krakowskiej, zostały zaprezentowane podczas kongresu Impact’18, który w dniach 13-14 czerwca br. odbył się w Krakowie. W wydarzeniu poświęconemu trendom technologicznym w innowacyjnych branżach oraz wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, wzięli udział przedstawiciele środowisk akademickich, biznesowych, startupowych oraz administracji publicznej z całej Europy.

tk 130618 220miniW ramach Impact’18, w Centrum Kongresowym ICE została zlokalizowana strefa wystawowa SciTech Poland, gdzie można było zobaczyć najlepsze technologie opracowane na polskich uczelniach. Wśród prezentowanych rozwiązań pojawiły się projekty biomimetycznych pojazdów podwodnych z napędem falowym imitującym ryby, a więc: zdalnie sterowany pojazd o nazwie „CyberRyba” oraz SABUVIS - ławica pojazdów biomimetycznych do zadań wstępnego rekonesansu. Stoisko Politechniki Krakowskiej odwiedził prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. O podwodnych pojazdach opowiadał gościom mgr inż. Marcin Malec - członek zespołu badawczego z PK.

W urządzeniach zastosowane są - zamiast klasycznych pędników śrubowych - tzw. napędy falowe. Pojazdy imitują sposób poruszania się ryb, wykorzystując sztuczne płetwy oraz zbiornik balastowy pełniący funkcję sztucznego pęcherza pławnego. Dzięki temu generują mniejszy poziom hałasu niż klasyczne pojazdy podwodne o zbliżonych gabarytach, co w przyszłości pozwoli na używanie ich w chronionych akwenach.

Napęd falowy, powodujący mniejsze zawirowania wody w porównaniu do pędnika śrubowego, sprzyja poprawie widoczności w trakcie rejestrowania materiału filmowego za pomocą kamery zamontowanej w pojeździe poruszającym się w pobliżu zamulonego dna akwenu. Dzięki możliwości manewrowania, nowe typy urządzeń pozwolą na realizację zadań inspekcyjnych w trudno dostępnych i niebezpiecznych dla człowieka miejscach. Ponadto, zastosowany system napędowy stanowi nową koncepcję w zakresie transportu wodnego. Realizowane prace i badania naukowe przyczynią się w przyszłości do zbudowania wysoko wydajnego i mało inwazyjnego dla środowiska systemu napędowego pojazdu podwodnego.
Sabuvis1

Rozwój biomimetycznych pojazdów podwodnych został zapoczątkowany na Politechnice Krakowskiej, gdzie powstała „CyberRyba”. Projekty od kilku lat realizowane są przez konsorcjum w skład którego wchodzą: Politechnika Krakowska, Akademia Marynarki Wojennej (lider), Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Przedsiębiorstwo FORKOS. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w latach 2013-2017, a aktualnie trwa projekt międzynarodowy z udziałem partnerów z Niemiec i Portugalii, współfinansowany przez Europejską Agencję Obrony.

Kierownikiem zespołu badawczego na Politechnice Krakowskiej jest dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK. W skład zespołu wchodzą: dr inż. Marcin Morawski, mgr inż. Marcin Malec, dr inż. Adam Słota, dr inż. Krzysztof Krupa.

Więcej informacji o kongresie Impact’18 na stronie internetowej: impact18.impactcee.com/pl/start/

Fanpage „CyberRyby” na Facebook'u.

Na zdjęciach: stoisko PK podczas Impact'18 / fot. Fundacja Impact; pojazd SABUVIS / fot. Marcin Morawski, Marcin Malec