Chór „Cantata” zwycięzcą V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich

Cantata przegld KielceOd 28 czerwca do 1 lipca br. w Kielcach odbywał się V Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”. Zwyciężył w nim Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”.

Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich „Święty Krzyż” organizowany jest od 2014 r. przez Politechnikę Świętokrzyską i Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi. W czterech edycjach wzięło udział ponad 800 młodych śpiewaków uczelnianych chórów z całej Polski. W tym roku przed publicznością zaprezentowały się: Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”, Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, Akademicki Chór Politechniki Opolskiej, Chór Akademii Morskiej w Gdyni, Chór Kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus Humanus”, Akademicki Chór Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Rolę gospodarza pełnił Akademicki Chór Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Pierwsze miejsce na podium wyśpiewał chór z Politechniki Krakowskiej, drugie Akademii Morskiej w Gdyni, a trzecie Politechniki Opolskiej.

Koncert inauguracyjny odbył się w piątek 29 czerwca. W repertuarze „Cantaty” znalazły się m.in. utwory: „Non Nobis Domine”, „Laudate Dominum” i „O la, o che bon echo”. Chórzystów oceniało jury złożone z wybitnych muzyków.

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Zrzesza studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. Jest laureatem wielu nagród w konkursach i na festiwalach w kraju i zagranicą. Bogaty repertuar zespołu stale wzbogacany jest o utwory kompozytorów różnych epok z całego świata. Od 2001 r. chór prowadzi mgr Marta Stós.

Więcej informacji o V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich: http://tu.kielce.pl/start/uczelnia/promocja-psk/przeglad-chorow/

Na zdjęciu, Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” podczas przeglądu "Święty Krzyż 2018" / fot. Politechnika Świętokrzyska