piotr portret
 
 
 
Piotr Śliwiński (na zdjęciu / fot. Jan Zych), absolwent Politechniki Krakowskiej, zdobył szczyt najwyższej góry świata - Mount Everest (8848 m n.p.m.). Wyczyn był częścią dwunastej już wyprawy dookoła świata, która zakończy się we wrześniu. 
 
W skład grupy himalaistów Polish Everest Expedition 2018, oprócz Piotra Śliwińskiego, weszli: Jacek Jaśniewski, Piotr Jaśniewski, Krzysztof Kukla, Joanna Zielonka, Krzysztof Wieczorek i Zbigniew Bąk. 9 kwietnia wspinacze wyruszyli z Katmandu. Pod koniec miesiąca obfite opady śniegu i silny wiatr uniemożliwiły dalszy marsz. Warunki pogodowe zaczęły się poprawiać 10 maja, co pozwoliło podjąć atak szczytowy. 18 maja najwyższą górę Ziemi zdobył Krzysztof Kukla, a 19 maja - w dniu swoich 36. urodzin - zrobił to Piotr Śliwiński. Wyczyn absolwenta Politechniki Krakowskiej miał miejsce w 40. rocznicę pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest, którego dokonała Wanda Rutkiewicz. Jednocześnie wyprawa była formą upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Dwunasta wyprawa dookoła świata wciąż trwa. Po zdobyciu Czomolungmy, Piotr Śliwiński przez Tybet dotarł do Nepalu. Kolejny cel to Indie, które - mimo niekorzystnej pory monsunowej - nasz absolwent przemierza na motocyklu. Podróżnik przez Delhi, Bombaj, Coimbatore i Ćennaj zmierza na południe Półwyspu Indyjskiego, skąd ruszy dalej - na wschód, m.in. do Malezji i Indonezji. Do Polski wróci we wrześniu. 
 
PK na ME
 
Piotr Śliwiński ukończył budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. 11-krotnie okrążył kulę ziemską, za każdym razem zmieniając trasę, odwiedzając nowe miejsca i wykorzystując różne środki transportu. Jedną z takich podróży odbył 53-letnim polskim traktorem „Ursus”. Celem Piotra Śliwińskiego jest zdobycie Korony Ziemi. Aby to zrobić, musi wspiąć się na szczyt Masywu Vinsona na Antarktydzie. Wyprawa planowana jest na przyszły rok.
 
Himalaje PK
 
Do wejścia na Dach Świata Piotr Śliwiński przygotowywał się m.in. w Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Wraz z kolarzem ekstremalnym Valerianem Romanovskim spędził 100 godzin w komorze termoklimatycznej. Swoich sił próbował na rusztowaniu wspinaczkowym w temperaturze obniżonej do minus 50 stopni Celsjusza. W 2019 r. Romanovski i Śliwiński chcą wspólnie podjąć próbę bicia rekordów Guinnessa w ciągłej jeździe na rowerze w warunkach syberyjskiego mrozu. 
 
Jedną z instytucji, która wspierała Polish Everest Expedition 2018 jest Politechnika Krakowska
 
 
Więcej informacji o wyprawach Piotra Śliwińskiego na stronie internetowej: p82.pl
 
 
 
Zdjęcia z wyprawy na Mount Everest: zbiory Piotra Śliwińskiego
 
(bk)