Zagadnienia związane z zastosowaniem technologii energooszczędnych w budownictwie będą przedmiotem XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Energodom 2018”, która w dniach 11-13 września br. odbędzie się na Politechnice Krakowskiej. Organizatorem jest Zakład Budownictwa i Fizyki Budowli w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej PK.
 
Energodom LOGOFormuła konferencji jest szeroka i dotyczy wielu aspektów projektowo-wykonawczych współczesnego budownictwa, pozyskiwania energii odnawialnej, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, zintegrowanego projektowania, BIM itp. Wydarzenie stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń dla specjalistów zajmujących się problematyką budownictwa energooszczędnego, a także jest okazją do prezentacji wyników prowadzonych obecnie prac badawczych w tym zakresie.
 
Motywem przewodnim konferencji będą nowopowstające budynki o zerowym i niemal zerowym zużyciu energii, ale też kwestie związane z dostosowaniem do standardów energooszczędności budynków już istniejących. Wśród społecznych efektów budownictwa niskoenergetycznego wymienia się ograniczenie smogu oraz stopniową redukcję tzw. ubóstwa energetycznego - sytuacji, gdy mieszkańca energochłonnego budynku nie stać na jego prawidłowe użytkowanie.
 
Poprzednia konferencja „Energodom” odbyła się w 2014 r. W tegorocznej edycji poszerzono skład Komitetu Naukowego. Oprócz reprezentantów kilkunastu polskich uczelni znaleźli się w nim naukowcy ze Słowacji, Czech, Niemiec, Ukrainy, Włoch, Norwegii, Finlandii, Japonii i Kanady.
 
Konferencja „Energodom 2018” odbędzie się pod patronatem rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jana Kaziora oraz dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Andrzeja Szaraty, prof. PK. Honorowy patronat objęli marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 
 
Szczegółowe informacje o wydarzeniu: www.energodom.eu 
 
(bk)