Energodom2018LOGOEnergooszczędność w budownictwie, technologie i produkty obniżające energochłonność budynków, aspekty projektowo-wykonawcze budownictwa, pozyskiwanie energii odnawialnej, technologie BIM – to tylko niektóre tematy XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Energodom 2018”, która w dniach 11-13 września br. odbędzie się na Politechnice Krakowskiej. Rozpoczynająca się jutro konferencja to jedno z najstarszych i najważniejszych w Polsce forów wymiany wiedzy i doświadczeń na temat budownictwa energooszczędnego. Honorowy patronat nad obradami objęli marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

 

Kiedy w 1991 r. odbyła się pierwsza konferencja Energodom Politechnika Krakowska była prekursorem w promowaniu tej problematyki w Polsce, kwestie zeroenergetycznego budownictwa nie były wówczas uważane za szczególnie istotne. – Bez przesady można powiedzieć, że organizując takie forum wymiany wiedzy wyprzedziliśmy czas. Obecnie energooszczędność jest jednym z najważniejszych aspektów w szeroko pojętym obszarze budownictwa, w tym także polskiego i unijnego prawodawstwa z nim związanego, projektowania, wykonawstwa, termomodernizacji budynków. Tematyka konferencji odpowiada więc na najpilniejsze potrzeby gospodarki i stanowi ważne forum wymiany poglądów i doświadczeń dla specjalistów zajmujących się problematyką budownictwa energooszczędnego. Jest także okazją do prezentacji wyników prowadzonych obecnie prac badawczych w tym zakresie – mówi dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji „Energodom 2018”.

 

 

Głównym motywem tegorocznych obrad będą nowopowstające budynki o zerowym i niemal zerowym zużyciu energii, a także kwestie związane z dostosowaniem do standardów energooszczędności budynków już istniejących, w tym historycznych.  To szczególnie ważne tematy, bo wśród społecznych efektów obniżania energochłonności budynków wymienia się ograniczenie smogu oraz stopniową redukcję tzw. ubóstwa energetycznego sytuacji, gdy mieszkańca energochłonnego budynku nie stać na jego prawidłowe użytkowanie – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz.

 

 

W tegorocznej edycji Konferencji „Energodom 2018” poszerzono skład Komitetu Naukowego. Oprócz reprezentantów kilkunastu polskich uczelni znaleźli się w nim naukowcy z Japonii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Finlandii, Słowacji, Czech, Ukrainy, Włoch. – Polscy projektanci rozpoczynają dopiero przygodę z budownictwem zeroenergetycznym, w niektórych krajach te działania są bardziej zaawansowane. Oczekujemy, że poszerzony i umiędzynarodowiony Komitet Naukowy oraz szersze grono uczestników ze świata pozwolą poznać te doświadczenia – wyjaśnia Tomasz Kisilewicz. Szeroka tematyka konferencji dotyczy ponadto niemal wszystkich aspektów projektowo-wykonawczych współczesnego budownictwa, mających związek z fizyką budowli, a więc także innowacyjnych materiałów i rozwiązań związanych z izolacją termiczną, wilgociową i akustyczną, instalacji budowlanych, komputerowych systemów BIM i programów obliczeniowych.

 

 

Konferencja „Energodom 2018” odbywa się pod patronatem rektora Politechniki Krakowskiej prof. Jana Kaziora oraz dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Andrzeja Szaraty, prof. PK. Honorowy patronat objęli marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.  Obrady toczyć się będą w Centrum Edukacyjno-Badawczym Działownia PK (ul. Warszawska 24, wjazd od ul. Szlak). Uroczyste otwarcie konferencji we wtorek 11 września 2018 r. o godz. 10.00.  
Szczegółowy program konferencji: www.energodom.eu

 

 

Więcej  informacji udzieli:
dr hab. inż. TOMASZ KISILEWICZ, prof. PK
Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji Energodom
Kierownik Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej
Telefon: (12) 628 23 97, 502 302 952
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.