Studenci Politechniki Krakowskiej Sylwia Pogodzińska i Dawid Dudek zostali laureatami międzynarodowego konkursu Young Europeans Acting for Road Safety (YEARS). Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu nagrodziła ich projekt przebudowy niebezpiecznego przejścia dla pieszych przy ul. Okulickiego w Krakowie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 12 września br. w Brukseli. Młodzi Polacy znaleźli się w elitarnym gronie 4 wyróżnionych nagrodami zespołów z całej Europy.
 
YEARS 3
 
Konkurs YEARS dedykowany jest młodym Europejczykom działającym na rzecz podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz zespołu z Krakowa, który zajął drugie miejsce, nagrodzeni zostali również młodzi inżynierowie z Mediolanu, Neapolu i Wilna. Zwycięskie drużyny wyłoniono spośród 43 ekip z całej Europy, które zgłosiły się do udziału w YEARS. Przedstawione pomysły opierały się głównie na projektach infrastrukturalnych proponujących tanie rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. Studenckie prace były monitorowane i oceniane przez zespół Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu oraz jury. 
 
projektProjekt Sylwii Pogodzińskiej i Dawida Dudka z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej zakładał modernizację przejścia dla pieszych zlokalizowanego pomiędzy skrzyżowaniami ulic: Okulickiego, Kupały i Mistrzejowicką. Często dochodziło tam do wypadków związanych z dużym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych oraz słabym oświetleniem przejścia w nocy. Poważne zagrożenie stanowiły też autobusy komunikacji miejskiej zatrzymujące się na przystanku bez zatoki - znacznie ograniczały widoczność. Po przeprowadzeniu badań i pomiarów, studenci PK zaproponowali stworzenie dwumetrowej wyspy azylu, by wyeliminować ten problem, a przy okazji nakłonić kierowców do zmniejszenia prędkości pojazdu. Ponadto zasugerowali zamontowanie specjalnego oświetlenia  poprawiającego widoczność przejścia w nocy. Kosztorys przebudowy zakładał wydatek w wysokości około 30 tys. zł. 
 
– Przełożenie projektu na rzeczywistość zaczęliśmy od zebrania deklaracji poparcia od mieszkańców poprzez ankiety i petycję on-line. Odwiedziliśmy także okoliczne szkoły podstawowe – tłumaczy Dawid Dudek, współautor rozwiązania. – Dzięki pomocy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 89, Grażyny Janawy, nasz pomysł został przedstawiony Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przez cały czas trwania konkursu YEARS wysyłaliśmy sprawozdania z naszych działań do Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
 
azyl
 
Pomysł Sylwii Pogodzińskiej i Dawida Dudka został częściowo zrealizowany w maju 2017 r. Na przejściu dla pieszych przy ul. Okulickiego powstała prefabrykowana wyspa azylu, znacznie poprawiająca bezpieczeństwo. Kwestią przyszłości jest instalacja oświetlenia oraz - proponowana przez twórców projektu - zmiana standardowych znaków informujących o przejściu dla pieszych na znaki z odblaskowym tłem.
 
To naprawdę inspirujące kiedy widzi się jak ci młodzi ludzie biorą sprawy bezpieczeństwa na drodze we własne ręce. Zidentyfikowali niebezpieczne miejsca solidnie badając dane, zaprojektowali innowacyjne rozwiązania, szukali wsparcia dla realizacji projektu i starali się o nagłośnienie go w mediach – mówił podczas gali o zwycięzcach Antonio Avenoso, dyrektor Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
 
 (bk)
 
 
 
Na zdjęciach, 1) laureaci konkursu YEARS z PK w towarzystwie Hendrika Pistor'a (pierwszy od lewej) z Niemieckiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego; 2) studencki projekt modernizacji przejścia dla pieszych przy ul. Okulickiego, autorstwa Sylwii Pogodzińskiej i Dawida Dudka; 3) wyspa azyl, która powstała w odpowiedzi na sugestie studentów PK i mieszkańców / fot. ETSC; materiały: www.facebook.com/YEARSKrakow