Już 21 września br. każdy będzie mógł poczuć się jak motorniczy krakowskiego tramwaju NGT6. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej zaprasza na warsztaty „Tramwaj porusza miasto”.
symulator ngt6
Zajęcia odbędą się w najbliższy piątek na terenie kampusu Wydziału Mechanicznego PK przy al. Jana Pawła II 37 (budynek J, sala J29), w godz. 14.00-17.00. Uczestnicy będą mogli wczuć się w rolę motorniczego i zmierzyć z sytuacjami, które zdarzają się w czasie prowadzenia tramwaju, np. wtargnięcie pieszego na jezdnię, śliskie tory czy awaria pojazdu.

Pierwszy w Polsce symulator tramwaju NGT6 powstał w Instytucie Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. W skład symulatora wchodzi kabina tramwajowa (wykonana od podstaw na wzór oryginalnej) oraz układ projekcji scenerii jazdy.

Na co dzień z symulatora korzystają studenci Politechniki Krakowskiej podczas zajęć dydaktycznych z takich przedmiotów jak: teoria i inżynieria ruchu pojazdów szynowych, projektowanie środków transportu szynowego, budowa i eksploatacja pojazdów szynowych czy ergonomia i wzornictwo w transporcie. Mają możliwość praktycznego zapoznania się z budową, eksploatacją i zasadami sterowania pojazdem szynowym, a także działaniem infrastruktury w ruchu miejskim. Na symulatorze odbywają się także szkolenia m.in. motorniczych MPK oraz prowadzone są badania z zakresu ergonomii czy psychologii transportu.

Symulator tramwaju cieszy się ogromnym zainteresowaniem pasjonatów inżynierii i komunikacji podczas wydarzeń popularyzujących naukę, m.in. Małopolskiej Nocy Naukowców. Najbliższa edycja wydarzenia (28 września) również pozwoli wcielić się w motorniczego. Zajęcia na symulatorze tramwaju będą odbywały się w godz. 18.00-23.00. Szczegółowy program Małopolskiej Nocy Naukowców na Politechnice Krakowskiej tutaj.

Informacje o warsztatach „Tramwaj porusza miasto” na: http://m8.mech.pk.edu.pl/index.php/pl/

(bk)

Na zdjęciu, kabina symulatora tramwaju NGT6 / fot. Jan Zych