VIII Międzynarodowa Konferencja „Wpływy środowiskowe na budowle i ludzi - obciążenia, oddziaływania, interakcje, dyskomfort” odbędzie się w dn. 3-5 października br. w Opactwie Benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu. Podczas obrad z udziałem kilkudziesięciu ekspertów z kraju i zagranicy, 4 października zaplanowany został specjalny panel poświęcony redukcji miejskiego smogu i przewietrzaniu miast, w czasie którego naukowcy Politechniki Krakowskiej - po raz pierwszy w międzynarodowym gronie - zaprezentują innowacyjną metodę walki ze smogiem przy użyciu wież i kominów wentylacyjnych.
 
Organizatorem konferencji jest Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, Katedra Mechaniki Budowli Politechniki Lubelskiej oraz Polskie Stowarzyszenie Inżynierii Wiatrowej. Podczas trzydniowych obrad odbędzie się 9 sesji tematycznych, poświęconych m.in.: obciążeniom środowiskowym budowli (takich jak oddziaływania wiatru, obciążenie śniegiem i lodem itp.), energetyce wiatrowej (w tym pozyskiwaniu energii z wiatru, fal, pływów), wpływowi wiatru na ludzi w budynkach, akustyce środowiskowej, oddziaływaniom termicznym na materiały i konstrukcje, oddziaływaniu ognia na konstrukcje, katastrofom wywołanym wpływami środowiskowymi.
 
W czwartek 4 października br. w godz. 11.45-13.35 w panelu „Redukcja smogu i przewietrzanie obszarów miejskich” naukowcy z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Wydziału inżynierii Lądowej PK przedstawią swoje najnowsze badania poświęcone dynamicznemu oddziaływaniu na warstwę przyziemną atmosfery. - Z naszych badań wynika, że oddziaływanie w sposób, który proponujemy, jest skuteczną metodą na poprawę przewietrzania miast, co w sposób zasadniczy redukuje zanieczyszczenie powietrza. Opracowana przez nas metoda, wykorzystująca do dynamicznego oddziaływania na warstwę przyziemną atmosfery wieże i kominy wentylacyjne, została już zgłoszona do ochrony patentowej. Prace badawcze, które prowadzimy w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK, potwierdzają, że nasz pomysł na smog jest racjonalny i uzasadniony ekonomiczne. Jego skuteczność przedstawimy w oparciu o badania modelowe przeprowadzone w naszym Laboratorium - zapowiada prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga, kierownik Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. Jak dodaje, wyniki dotychczasowych prac oraz zgłoszenia patentowe mogą być w przyszłości wykorzystane zwłaszcza do efektywnej redukcji smogu w Małopolsce i poprawy przewietrzania miast w regionie. Rozwiązaniem naukowców PK zainteresowały się już samorządy Nowego Sącza i Żywca.
 
Więcej na stronie internetowej: http://psiw.org.pl/eebp8/