W dniach 11-12 października br. w pawilonie konferencyjno-wystawowym „Kotłownia” przy ul. Warszawskiej 24 odbędzie się konferencja pn. „Jakość powietrza a efektywność energetyczna  Małopolska 2018”. Organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego
 
logo centrumW Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem jest jednym z najwyższych w Europie. Zjawisko nasila się co raz bardziej, zwłaszcza w środowiskach miejskich. Do pogorszenia stanu jakości powietrza przyczynia się m.in. nadmierna energochłonność budynków, w tym spalanie złej jakości paliwa do ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej.
 
Celem konferencji organizowanej na Politechnice Krakowskiej jest upowszechnienie wiedzy na temat wpływu jakości powietrza na ludzki organizm, m.in. układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie w „Kotłowni” będzie okazją do wymiany myśli i doświadczeń między naukowcami, samorządowcami i przedstawicielami gospodarki oraz wypracowanie nowych rozwiązań, dotyczących poprawy jakości naszego życia.
 
W pierwszym dniu konferencji odbędą się dwie debaty – samorządowa i naukowa. Paneliści zaprezentują m.in. działania krakowskich uczelni zmierzające do poprawy jakości powietrza oraz uregulowania prawne w tym zakresie. 12 października uczestnikom zostaną przedstawione najbardziej innowacyjne ośrodki naukowo-badawcze, takie jak: Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Centrum Energetyki AGH, Zakład Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Laboratorium Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska Instytutu Techniki Budowlanej. Ponadto właściciele budynków zero-energetycznych opowiedzą o kosztach ich realizacji i eksploatacji. W czasie konferencji będzie można skorzystać z bezpłatnego doradztwa ekspertów Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego i porozmawiać z przedstawicielami funduszy europejskich.
 
Więcej informacji o konferencji „Jakość powietrza a efektywność energetyczna” tutaj.
 
Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego jest jednostką pozawydziałową uczelni. Oferuje usługi z sektora rynku budowlanego: wykonanie audytów energetycznych budynków, świadectw charakterystyki energetycznej, symulacji energetycznych budynków. Ponadto zajmuje się doradztwem energetycznym, pomiarami termowizyjnymi, specjalistycznymi obliczeniami i weryfikacją dokumentacji projektowej. Eksperci MCBE przygotowują również badania: szczelności powietrznej budynków, komfortu cieplnego pomieszczeń, jakości powietrza wewnętrznego VOC, współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych.
 
 
 (bk)