iwis logoPodczas gali na zakończenie XII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS, zespół chemików pod kierunkiem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, otrzymał wyróżnienie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego w kategorii najciekawszych rozwiązań chemicznych. 
 
Młodzi naukowcy - dr inż. Jolanta Jaśkowska, mgr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Damian Kułaga, mgr inż. Przemysław Zaręba - zostali nagrodzeni za rozwiązanie „Nowa uniwersalna bezrozpuszczalnikowa metoda syntezy substancji aktywnych na przykładzie otrzymywania Aripiprazolu”. 
 
Związek chemiczny arypiprazol jest szeroko stosowanym lekiem przeciwpsychotycznym. Znane metody otrzymywania tego związku obejmują głównie stosowanie drogich i toksycznych rozpuszczalników, a czas reakcji może wynosić nawet kilka godzin. Metoda opracowana przez zespół dr inż. Jolanty Jaśkowskiej pozwala na uzyskanie arypiprazolu w warunkach bezrozpuszczalnikowych (w obecności promieniowania mikrofalowego) w ciągu zaledwie kilku minut. Rozwiązanie jest bardzo wydajne, a ponadto może być stosowane w syntezie innych aktywnych składników używanych do produkcji gotowych form leków. 
 
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS odbyła się w dniach 15-17 października br. na Politechnice Warszawskiej. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Co roku uczestniczą w nim wynalazcy z ponad 25 krajów, prezentując innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. W wystawie mogą uczestniczyć instytuty badawcze, szkoły wyższe, innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Organizatorem IWIS jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. 
 
 
(bk)
 
Przeczytaj też: