Drukuj

Radio „Nowinki” Politechniki Krakowskiej obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. W czwartek 11 października 2018 r. jedna z najstarszych akademickich stacji radiowych w Polsce świętowała urodziny (Kampus PK, ul. Warszawska 24). Wśród atrakcji były m.in. audycja na żywo, tort i konkursy z nagrodami. Okolicznościowy program na placu przed galerią „Gil” poprzedził wernisaż wystawy dawnych radiowych sprzętów w Muzeum PK.

 

 

Radio „Nowinki” jest jedną z najstarszych rozgłośni akademickich w Polsce. Zostało założone w 1958 r. przez grupę studentów Politechniki Krakowskiej – mieszkańców akademików przy ul. Bydgoskiej. W pierwszych latach swego istnienia „Nowinki” nadawały codzienny, około dwugodzinny program składający się z bloku informacyjnego, felietonów i muzyki. Redakcja tworzyła też słuchowiska.  W latach 60. na antenie Radia „Nowinki” gościła m.in. audycja „To jest jazz” tworzona przez studentów architektury z Politechniki Krakowskiej: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Tadeusza Kalinowskiego i Marka Czuryło. Młodzi architekci założyli w 1966 r. zespół „Anawa”, w którym swoją karierę zaczynał Marek Grechuta, także student WA PK. Radiowi koledzy zajmowali się oprawą dźwiękową występów grupy i ich rejestracją.

 

 

Lata 70. to czas wielkich sukcesów redakcji „Nowinek”. Radio zdobyło „Czerwoną Różę” dla najlepszej rozgłośni studenckiej oraz regularnie wygrywało ogólnopolskie konkursy na audycje. Młodzi dziennikarze realizowali wiele słuchowisk, adaptacje dzieł literatury światowej i teatr dźwięku. Praca „nowinkowców” polegała również na tworzeniu nagłośnienia podczas wydarzeń związanych z życiem uczelni. Radiowcy obecni byli na rajdach Politechniki Krakowskiej, Juwenaliach i weekendowych „Wieczorkach tanecznych” w studenckim Klubie „Pod Przewiązką”, zlokalizowanym pomiędzy akademikami A i B przy ul. Bydgoskiej. Siedzibę radia Politechniki odwiedzała cała ówczesna plejada artystów studenckich. Wśród nich byli: Janusz Weiss – późniejszy współtwórca Radia Zet i prowadzący teleturniej „Miliard w rozumie”, satyryk Krzysztof Piasecki oraz Jacek Kleyff – poeta, kompozytor i malarz. Redakcję odwiedzała kojarzona z zespołem „Pod Budą” Anna Treter, a także Jan Hnatowicz – gitarzysta i kompozytor. Kabaret „Salon Niezależnych”, który tworzyli Jacek Kleyff, Janusz Weiss i Michał Tarkowski (aktor, scenarzysta i reżyser) niejednokrotnie występował na studenckiej „antenie”.
Wraz z powstaniem Osiedla Studenckiego Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, rozpoczął się zupełnie nowy rozdział w działalności Radia „Nowinki”. Jesienią 1976 r. w akademiku „Leon” powstało tymczasowe studio, a dwa lata później siedzibą rozgłośni został Dom Studencki nr 3 „Bartek”. Aby zachować spójność programową, studio przy ul. Bydgoskiej połączono z Czyżynami podziemnym kablem. Imponujący dorobek poprzedników z ul. Bydgoskiej motywował członków redakcji Studenckiego Centrum Radiowego PK w Czyżynach do ambitnych antenowych inicjatyw. Realizowano audycje poetyckie, słuchowiska, programy publicystyczne i reportaże. Rozgłośnia Politechniki Krakowskiej przetrwała trudny okres stanu wojennego, a reporterzy radia obecni byli w centrum ówczesnych wydarzeń, relacjonując m.in. strajki w zajezdni MPK, czy nowohuckim kombinacie. „Historyczne” studio emisyjne Radia „Nowinki” przy Bydgoskiej funkcjonowało do roku 1988.

 

 

W 2011 r. została uruchomiona emisja internetowa programu „Nowinek”, które teraz nadaje zarówno on-line  (za pomocą strony internetowej www.nowinki.pk.edu.pl), jak i w tradycyjny sposób (przez  radiogłośniki w akademikach PK) . Radio poddano gruntownym zmianom technicznym, ale zachowało swój studencki charakter i styl pracy. Obecnie redakcję Radia Nowinki tworzy ok. 20 pracowników i wolontariuszy.  Ramówka radia składa się z pasma porannego oraz popołudniowo-wieczornego. Na antenie nie brak audycji o tematyce kulturalnej, muzycznej, czy sportowej oraz relacji i transmisji z wydarzeń odbywających się na uczelni. Od wielu lat nad właściwą organizacją pracy, a także zagadnieniami technicznymi czuwa Tomasz Kapuśniak.

 


W czwartek 11 października 2018 r. Politechnika Krakowska świętowała jubileusz 60-lecia Radia Nowinki,  w Muzeum PK (budynek „Aresztu”)  otwarto okolicznościową wystawę poświęconą przemianiom technicznym w radiu, a potem radiowcy nadawali jubileuszowy program na żywo sprzed Galerii GIL W piątek 19 października w Studenckim klubie „Kwadrat" przy ul. Skarżyńskiego 1 odbędzie się spotkanie nowinkowych pokoleń - byłych i obecnych współpracowników radia.

Więcej na stronie: www.nowinki.pk.edu.pl