Mgr inż. Monika Topa oraz inż. Elżbieta Nowak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, zostały laureatkami „Diamentowych Grantów” – konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, skierowanego do studentów bądź absolwentów prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. W tegorocznej edycji finansowe wsparcie w wysokości 16 mln złotych otrzymało 80 projektów.
 
grantInż. Elżbieta Nowak została nagrodzona za projekt pn. „Nowoczesne nanomateriały dla potrzeb hybrydowych ogniw słonecznych”, realizowany pod opieką dr inż. Katarzyna Matras-Postołek. Mgr inż. Monika Topa otrzymała dofinansowanie dla projektu „Synteza i badania właściwości aplikacyjnych nowych wysokowydajnych systemów fotoinicjujących dedykowanych do fotoutwardzalnych kompozytów stomatologicznych nowej generacji”, którego opiekunem jest dr inż. Joanna Ortyl
 
Laureaci programu „Diamentowy Grant” otrzymali do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych trwających od 12 do 48 miesięcy. Uroczysta gala siódmej edycji konkursu odbyła się 7 listopada br. w Warszawie. 
 
Granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to nie jedyne sukcesy żaków z Politechniki Krakowskiej w ostanim czasie. Dwoje studentów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK dotarło do finału VIII edycji konkursu „Złoty Medal Chemii”, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN i firmę DuPont. Przedsięwzięcie ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza. W gronie finalistów są: Karolina Walas (tytuł pracy: „Molekularne źródło wysokowydajnej fluorescencji kropek węglowych otrzymanych z kwasu cytrynowego”; opiekun: dr inż. Wiktor Kasprzyk) i inż. Maciej Pilch (tytuł pracy: „Badanie wpływu ciśnienia na charakterystykę emisji molekularnych sensorów luminescencyjnych w polimerowych materiałach powłokowych”; opiekunowie: dr hab. inż. Roman Popielarz, prof. PK i dr inż. Joanna Ortyl). Drugi etap konkursu „Złoty Medal Chemii” odbędzie się 20 listopada br. w Warszawie. 
 
Projekt opracowany w ramach Studenckiego Koła Naukowego Chemików PK został doceniony w ogólnopolskim konkursie „Potencjometr”, którego celem jest aktywizowanie osób działających w ramach kół naukowych. Studenci WIiTCh PK, mgr inż. Monika Topa, inż. Maciej Pilch, Karolina Dzięciołowska, powalczą w finale konkursu o atrakcyjne nagrody finansowe oraz nagrodę główną – pięciodniową wizytę studyjną w Szwajcarii. Projekt z Politechniki Krakowskiej pt. „Nowe organiczno-nieorganiczne kompleksy lantanowców do roli wysokowydajnych sensorów luminescencyjnych do monitorowania kinetyki procesów fotopolimeryzacji oraz mapowania rozkładu intensywnych parametrów stanu na powierzchniach obiektów rzeczywistych” oceniany jest w kategorii „Life Science”.
 
(bk)
Na zdjęciu, mgr inż. Monika Topa i inż. Elżbieta Nowak / fot. WIiTCh