Dydaktyczne laboratorium sieciowe Salumanusa otwarto w środę 14 listopada br. na Politechnice Krakowskiej. Dzięki współpracy uczelni i firmy Salumanus Sp. z o.o., polskiego dystrybutora rozwiązań teleinformatycznych, studenci PK będą praktycznie poznawać nowoczesne technologie przesyłania danych. 
 
salumanus1Salumanus, w ramach pierwszej transzy wsparcia, udostępnił studentom Politechniki sprzęt o wartości 35 tys. zł. W skład nowych stanowisk laboratoryjnych na PK wchodzi dziesięć nowoczesnych przełączników sieciowych DCN klasy L3 Enterprise wraz z okablowaniem. Tego typu urządzenia są stosowane w profesjonalnych instalacjach tworzących infrastrukturę sieciową, zarówno miedzianą, jak i światłowodową. Przekazany sprzęt pozwala więc na uniwersalne kształcenie studentów w posługiwaniu się poleceniami w składni CLI w tzw. standardzie przemysłowym (bez względu na specyfikę produktów danego producenta).  
 
Jak zaznaczył w środę podczas oficjalnego przekazania sprzętu prezes spółki Salumanus Krzysztof Podgórski, technologie komunikacyjne stają się nieodłącznym elementem kolejnych dziedzin życia. – W dobie Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things), postępującej robotyzacji i automatyzacji nie tylko przemysłu, ale również wielu aspektów naszej codzienności, dobre zrozumienie działania sieci Ethernet jest, moim zdaniem, kluczowym elementem edukacji studentów uczelni technicznych. Bardzo się cieszę, że współtworząc laboratorium możemy wspierać w tym aspekcie Politechnikę Krakowską, która jest jedną z najważniejszych uczelni technicznych w Polsce – podkreślił prezes krakowskiej firmy.
 
Wagę kooperacji, z takim partnerem jak Salumanus, zaakcentował rektor PK prof. Jan Kazior: – Nie ma dobrego kształcenia bez współpracy uczelni z partnerami z otoczenia gospodarczego. Dzięki wsparciu firmy Salumanus nasi studenci już podczas studiów poznają nowoczesne technologie i sprzęt, którymi będą się posługiwać w pracy zawodowej. To praktyczne doświadczenie znacząco podniesie ich kompetencje i wzmocni pozycję na rynku pracy. 
 
Wydział Mechaniczny PK od wielu lat kształci specjalistów w zakresie budowy i zarządzania sieciami komputerowymi. – Dzięki współpracy z firmą Salumanus w naszym laboratorium studenci poznają nie tylko podstawy działania sieci komputerowych, ale także dowiedzą się jak zaprojektować sieć, aby w pewnym zakresie sama potrafiła przeciwdziałać zagrożeniom, a w przypadku awarii była gotowa do minimalizowania jej skutków – wyjaśnia dr inż. Paweł Brandys z Instytutu Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
 salumanus2
Umiejętność projektowania sieci komputerowych i właściwego zarządzania nimi to szczególnie ważne i poszukiwane przez pracodawców kompetencje, zwłaszcza w erze Internetu Rzeczy (IoT). – Nadchodzą czasy, w których niemal każde urządzenie będzie komunikowało się przez sieć – lodówka wyśle nam e-maila z listą zakupów, budzik obudzi nas 15 min wcześniej, gdy uzyska informację, że spadł śnieg i przewidywane są korki. Już dziś większość telewizorów z funkcją Smart wymaga podłączenia do sieci i sama, bez naszej ingerencji, aktualizuje oprogramowania. Zamontowanie zmywarki czy lodówki będzie wymagało podłączenia do Internetu. Te nowe funkcjonalności wymagają od specjalistów IT nowych kompetencji, bo stwarzają nowe zagrożenia. Nasi absolwenci będą umieli sobie z nimi radzić – zapowiada mgr inż. Mariusz Krawczyk, wykładowca w laboratorium PK i Salumanusa.  
 
Laboratorium dydaktyczne jest elementem szerszej kooperacji spółki i uczelni. Dzięki podpisanemu w maju 2018 r. porozumieniu firma współpracuje już z Politechniką przy organizacji praktyk i stażów dla studentów, realizacji prac dyplomowych oraz prowadzeniu certyfikowanych szkoleń i kursów dla studentów z udziałem ekspertów Salumanus. W ramach kolejnych transz wsparcia przekaże uczelni kolejny cenny sprzęt do budowy infrastruktury światłowodowej.
 
Firma Salumanus jest polskim dystrybutorem rozwiązań teleinformatycznych, specjalizuje się w dostarczaniu komponentów i systemów do transmisji danych w sieciach światłowodowych, bezprzewodowych oraz bazujących na infrastrukturze miedzianej. Oprócz dostarczania produktów oferuje zaawansowane wsparcie techniczne (doradztwo techniczne, usługi gwarancyjne i serwisowe, pomoc przy konfiguracji i instalacji rozwiązań). Jej partnerami są firmy sektora telekomunikacyjnego, integratorzy systemów informatycznych, dostawcy usług internetowych oraz centra danych. Spółka z siedzibą w Krakowie ma też oddziały w Warszawie i Wrocławiu.
 
(ms)
 
 

 Obejrzyj materiał z otwarcia laboratorium na Wydziale Mechanicznym

 

 
 
 
Na zdjęciach, 1) otwarcie laboratorium Salumanus na PK - od lewej: Jan Kołodziej (Key Account Manager Salumanusa), rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior, prezes spółki Salumanus Krzysztof Podgórski, dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. Jerzy Sładek / fot. Jan Zych; 2) sprzęt przekazany przez firmę Salumanus / fot. Małgorzata Syrda-Śliwa