proejtk rokuKoło Naukowe Systemów Komunikacyjnych z Politechniki Krakowskiej otrzymało wyróżnienie w konkursie na najciekawsze naukowe działania studenckie - „StRuNa 2018”. Nagrody wręczono w niedzielę, 18 listopada br. w Warszawie.

Celem konkursu „StRuNa”, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter słów „studencki ruch naukowy” jest nagrodzenie studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Ponadto w konkursie honorowani są opiekunowie naukowi i twórcy podmiotów rozpoczynających aktywność naukową.

Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: Projekt Roku, Koło Naukowe Roku, Debiut Roku, Wyprawa Roku, Konferencja Roku, Opiekun Naukowy Roku

Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych (KNSK), działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, otrzymało wyróżnienie w głównej kategorii konkursowej - Projekt Roku 2018 - za stworzenie koncepcji rewitalizacji i opracowanie studium transportowego pn. „Miechów MoviGo”. W przedsięwzięciu brało udział 45 członków koła. Zespół został podzielony na cztery sekcje projektowe: „Transport miejski”, „Zarządzanie mobilnością”, „Transport w urbanistyce” oraz „Parkowanie”. Propozycje przedstawione przez studentów PK dotyczą przede wszystkim zmian zagospodarowania przestrzennego i organizacji ruchu w centrum Miechowa. Zaproponowano również nowe połączenie centrum miasta z dworcem kolejowym.

Najlepsze w kategorii Projekt Roku okazało się Studenckie Koło Naukowe „Molekuła” z Uniwersytetu Gdańskiego, nagrodzone za pierwsze badania nad wpływem produktów spożywczych na produkcję toksyn Shiga w enterokrwotocznych szczepach Escherichia coli.

Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych z Politechniki Krakowskiej zostało wyróżnione także w szóstej edycji „StRuNy" (Koło Naukowe Roku 2016). W 2017 r. zdobywcą nagrody w kategorii Konferencja Roku było Studenckie Koło Naukowe Konstrukcji Żelbetowych „Conkret” PK.

Konkurs „StRuNa” organizowany jest przez Fundusz Pomocy Studentom - ogólnopolską organizację pozarządową, która prowadzi działania o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, charytatywnym i badawczym.

(bk)

Na zdjęciu, wyróżnienie dla Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych / fot. KNSK