Mgr inż. Nina Szczepanik-Ścisło z Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej znalazła się w Emerging Leaders Forum – gronie 52 młodych liderów z Europy i Australii, którzy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu The EU-Australia Leadership Forum. Wydarzenie odbyło się w dniach 18-22 listopada br. w Brukseli. 
 
forumThe UE-Australia Leadership Forum jest trzyletnim projektem finansowym w przez Unię Europejską i wspieranym przez rząd Australii. Główny cel przedsięwzięcia polega na poszerzeniu i pogłębieniu istniejących więzi między krajami Unii Europejskiej a Australią oraz nakreśleniu wizji partnerstwa w kontekście planowanego zawarcia umowy ramowej między UE a Australią. Trzon projektu stanowi Forum Senior Leaders EU-Australia czyli spotkanie, w którym uczestniczą europejscy i australijscy politycy, a także przedstawiciele biznesu, mediów, edukacji i społeczeństwa obywatelskiego. W listopadowym forum w Brukseli wzięli udział, m.in.: wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini, były przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, eurodeputowany Elmar Brok.  
 
Równolegle do Forum Senior Leaders EU-Australia odbyło się Forum Przyszłych Liderów (Emerging Leaders  Forum), skupiające młodych i energicznych naukowców, przedsiębiorców i polityków z obydwu kontynentów. Uczestnicy mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów i zaleceń dotyczących obecnej i przyszłej współpracy, a następnie przekazania ich Forum Senior Leaders EU-Australia. Młodych przedstawicieli państw członkowskich UE i Australii wyłoniono w procesie rekrutacji, który cieszył się dużym zainteresowaniem. 
 
Mgr inż. Nina Szczepanik-Ścisło włączyła się w opracowanie zagadnień związanych z takimi obszarami, jak: środowisko, zmiana klimatu i transformacja energetyki, przemysł 4.0, wyzwania regionalne, cyfryzacja z uwzględnieniem prywatności i ochrony danych, społeczeństwo obywatelskie w relacjach UE-Australia. 
 
Pierwsze spotkanie w ramach projektu The EU-Australia Leadership Forum odbyło się w czerwcu 2017 r. w Sydney.
 (bk)
 
 
Na zdjęciu, mgr inż. Nina Szczepanik-Ścisło / fot. The EU-Australia Leadership Forum