katalogMuzeum Politechniki Krakowskiej zostało wyróżnione za inicjatywy zrealizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu br. Podczas gali, która odbyła się 7 grudnia w Warszawie uhonorowano organizatorów najciekawszych wydarzeń: instytucje, muzea, organizacje pozarządowe i osoby z całej Polski dla których historia, zabytki i kultura są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym.  
 
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Politechniki Krakowskiej przygotowało wystawę czasową pt. „Alegorie Jana Matejki dla Politechniki Lwowskiej”, prezentującą kopie oryginalnych szkiców malarza, które zostały wykonane dla lwowskiej uczelni. Szkice pochodzą ze zbiorów „Domu Jana Matejki” - oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja w politechnicznym muzeum zawiera także cykl jedenastu obrazów stworzonych przez uczniów Matejki na podstawie jego szkiców. W 1893 r. obrazy te zawisły w auli Politechniki Lwowskiej.
 
Wernisaż w Muzeum PK odbył się 15 września br. W tym samym dniu, wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić wraz z przewodnikiem dawny austriacki areszt wojskowy przy ul. Warszawskiej 24, gdzie obecnie mieści się siedziba muzeum. Dodatkową atrakcją była możliwość odsłuchania i pobrania na własny nośnik elektroniczny utworów muzycznych, których autorstwo przypisywane jest Tadeuszowi Kościuszce - patronowi Politechniki Krakowskiej.
 
Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W czasie tegorocznej edycji odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach. Wydarzeniom towarzyszyło hasło „Niepodległa dla wszystkich!”, nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
7 grudnia br. Narodowy Instytut Dziedzictwa uhonorował wyróżnieniami organizatorów najciekawszych inicjatyw. W Małopolsce, oprócz Muzeum Politechniki Krakowskiej nagrodzono: Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Fundację Chronić Dobro i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. 
 
(bk)
 
Odwiedź stronę internetową Muzeum Politechniki Krakowskiej: www.newmuzeum.pk.edu.pl