W środę, 6 lutego br. poznaliśmy laureatów IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”, który organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską. W gronie nagrodzonych osób znaleźli się mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i mgr inż. Łukasz Janus (na zdjęciach / fot. Jan Zych) – doktoranci na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej
 
Julia RadwanKomisja Konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych oraz pięć wyróżnień i dziewięć nagród specjalnych. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 139 rozwiązań z 20 polskich uczelni. 
 
Mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i mgr inż. Łukasz Janus zostali docenieni za rozwiązanie z dziedziny inżynierii tkankowej pn. „Biodegradowalne nanokompozyty chitozan/poli(asparaginian sodu)/Fe3O4 o właściwościach ferrimagnetycznych”, opracowane wspólnie z dr. inż. Markiem Piątkowskim (WIiTCh PK). Przedmiotem projektu są bioaktywne nanokompozyty na bazie chitozanu i poli(asparaginianu sodu) dotowane nanocząstkami półprzewodzącymi oraz technologia ich otrzymywania. Chitozan jest polimerem uzyskiwanym w wyniku deacetylacji chityny występującej w egzoszkieletach skorupiaków i owadów, a także w niektórych grzybach. Stanowi ona odpad przemysłu spożywczego, czy pszczelarskiego. Ze względu na swoje unikalne właściwości takie jak biodegradowalność, biozgodność, antybakteryjność, hemostatyczność, antyalergiczność i brak toksyczności znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. 
 
Bioaktywne nanokompozyty to wysoce porowate materiały o trójwymiarowej strukturze, posiadające zdolność do chłonięcia wody i potwierdzony potencjał w hodowli nowych tkanek. Możliwe jest wszczepienie takiego „rusztowania” do organizmu pacjenta. Po porośnięciu żywą tkanką ulegnie ono rozkładowi biologicznemu do nietoksycznych substancji, które w naturalny sposób zostaną usunięte z organizmu.
 
ukasz JanusNagrodą główną Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca” jest możliwość prezentacji i promocji swoich rozwiązań podczas 47. International Exhibition of Inventions of Geneva. Dodatkowo laureaci biorą udział w seminariach organizowanych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej oraz Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN). Zwycięskie rozwiązania zostaną również zaprezentowane w czasie 13. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2019.
 
Konkurs „Student-Wynalazca”, organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską, adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku albo wzoru użytkowego (przemysłowego) chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu mogą być również zgłaszane wynalazki i wzory użytkowe, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, a współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.
 
W dziewięciu edycjach konkursu zgłoszono łącznie 791 rozwiązania. Laureaci zdobyli 16 złotych, 14 srebrnych, 5 brązowych medali i 26 nagród specjalnych podczas Międzynarodowych Wystaw Wynalazków w Genewie. Zwycięzcy Konkursu „Student-Wynalazca” uzyskali także wysokie oceny ekspertów oraz najwyższe pozycje w klasyfikacji medalowej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.
 
Więcej o konkursie na stronie Politechniki Świętokrzyskiej: https://tu.kielce.pl/pokolenie-wynalazcow/
 
(bk)