received 2155977634715250Z okazji Tajlandzkiego Dnia Wynalazców, w Bangkoku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji IPITEx 2019 (2-6 lutego br.). Jedna z nagród, które przyznano w czasie targów, trafiła do zespołu naukowego pracującego pod kierunkiem prof. Agnieszki Sobczak-Kupiec z Politechniki Krakowskiej
 
Zespół w składzie: dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, prof. PK (Instytut Chemii i Technologii Nieorganicznej WIiTCh PK), dr inż. Dagmara Malina (Instytut Chemii i Technologii Nieorganicznej WIiTCh PK), dr inż. Ewa Olejnik (Wydział Odlewnictwa AGH), dr inż. Bożena Tyliszczak (Katedra Chemii i Technologii Polimerów WIiTCh PK), mgr inż. Anna Drabczyk (Instytut Chemii i Technologii Organicznej WIiTCh PK), mgr inż. Wioletta Florkiewicz (Instytut Chemii i Technologii Nieorganicznej WIiTCh PK), mgr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk (Instytut Chemii i Technologii Nieorganicznej WIiTCh PK), opracował rozwiązanie „Powłoki kompozytowe modyfikowane nanocząstkami srebra na stopach tytanu”. 
 
Nagrodzony srebrnym medalem wynalazek będzie mógł znaleźć zastosowanie w stomatologii i implantologii do wytwarzania implantów, zarówno poddawanych, jak i niepoddawanych (np. płytki do zespalania kości czaszki) obciążeniom dynamicznym. Dodatkowo, ze względu na swoje wielopoziomowe działanie, spełni również rolę nośnika substancji aktywnej zapobiegającej powstawaniu infekcji pooperacyjnych podczas wszczepiania implantu.received 752143855162333
 
Wytworzenie wielofunkcyjnych biomateriałów jest możliwe dzięki połączeniu właściwości bakteriobójczych nanocząstek srebra, bioaktywności fosforanów wapniowych (hydroksyapatytu i fosforanu trójwapniowego), a także albuminie, która zwiększa biokompatybilność. Tak otrzymane kompozyty w roli powłok na stopach tytanu cechują się również dobrymi właściwościami mechanicznymi. Ponadto, zastosowanie ekstraktów i naparów roślinnych z czystka, karczocha oraz ostropestu jako reduktorów i stabilizatorów (podczas syntezy nanocząstek), powoduje nabycie prozdrowotnych właściwości przez kompozyt.
 
Tajlandzka wystawa IPITEx (International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition) jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Azji. Biorą w niej udział wynalazcy, przedstawiciele biznesu oraz naukowcy reprezentujący szkoły wyższe i instytuty, a także zagraniczne stowarzyszenia, fundacje czy instytucje wyspecjalizowane w zakresie promocji rozwoju i innowacyjności. Organizatorzy podają, że w tegorocznej edycji zaprezentowano ponad 1000 wynalazków z całego świata.  
 
(bk)