Drukuj
93,4 proc. absolwentów Politechniki Krakowskiej z rocznika 2017 pracuje w pół roku po studiach magisterskich – wynika z najnowszego badania Biura Karier PK. Zdecydowana większość badanych pracę znalazła jeszcze przed obroną pracy magisterskiej (patrz poniższy wykres)
 
Dzięki badaniu losów oraz opinii absolwentów i studentów na temat kształcenia na PK uczelnia może skuteczniej modyfikować programy kształcenia, np. wprowadzać do nich więcej zajęć praktycznych, realizowanych wspólnie z pracodawcami czy wykładów i ćwiczeń opartych na najnowszych badaniach naukowych. 
 
wykresWiększość badanych absolwentów (75,5 proc.) pracuje w województwie małopolskim (w tym ponad połowa w samym Krakowie), a pozostali najczęściej w województwach śląskim i podkarpackim. Niespełna 4 proc. wyjechało do pracy za granicę. Wśród magistrów inżynierów po PK 91,5 proc. pracuje najemnie – najwięcej na umowę o pracę (86 proc.), w tym 33,9 proc.
na czas nieokreślony, a 33,2 proc. na czas określony, minimum roczny.
 
Najczęściej wymieniane branże, w których pracują absolwenci Politechniki Krakowskiej to: budownictwo (29 proc.), architektura (13,3 proc.), IT (12,1 proc.), mechaniczna (7,5 proc.), inżynieria środowiska (5,4 proc.), chemiczna (4,6 proc.), transport i logistyka (4,3 proc.), energetyczna (4,1 proc.). 
 
Badanie losów absolwentów Politechniki Krakowskiej z rocznika 2017 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów przeprowadziło Biuro Karier Politechniki Krakowskiej za pomocą ankiety elektronicznej na próbie 1428 osób. Co roku podsumowania z badań losów absolwentów publikowane są na stronie Biura Karier PK. Tam też można znaleźć oferty pracy, staży i praktyk dla studentów PK oraz roczne i miesięczne raporty na temat składanych przed pracodawców ofert. W bazie ofert zamieszczono w 2018 r. blisko 4 tys. ogłoszeń, przy czym łączna liczba oferowanych miejsc pracy wyniosła 10 345.
 
Aby pomóc studentom w rozpoznaniu rynku pracy i swoich predyspozycji zawodowych, co roku na Politechnice Krakowskiej organizowane są Inżynierskie Targi Pracy, w których udział bierze kilkadziesiąt firm reprezentujących różne branże, m.in. budownictwo, automatykę i robotykę, elektronikę, energetykę, mechanikę, telekomunikację, IT. Dodatkowo studenci PK mogą bezpłatnie wziąć udział w projekcie PIKAP - Programowanie Indywidualnych Kompetencji Absolwentów Politechniki, w ramach którego wykonywane są  profesjonalne testy kompetencyjne, wykorzystywane w procesach rekrutacji. Uczestnicy projektu korzystają też z coachingu, symulacji rozmów kwalifikacyjnych, a także spotkań z pracodawcami w formule case studies. W marcu i kwietniu odbędą się Branżowe Targi Pracy, będące częścią projektu. Więcej szczegółów pod adresem: http://www.kariery.pk.edu.pl/#/section/pikap
 
Najnowszy raport prezentujący wyniki badań losów absolwentów PK dostępny jest na stronie internetowej: www.kariery.pk.edu.pl (zakładka Badania). 
 
 
(bk)
 
Wykres z raportu „Badanie losów zawodowych absolwentów PK rocznika 2017 po 6 miesiącach od ukończenia studiów”