W dniach od 28 lutego do 2 marca br. w wielickiej kopalni odbędzie się plener artystyczny z udziałem blisko 100 studentów i pedagogów z krakowskich uczelni. Wydarzenie zainauguruje projekt artystyczno-naukowy „Pamięć morza”, organizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z: Politechniką Krakowską – Wydział Architektury, Akademią Sztuk Pięknych – Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Malarstwa oraz Uniwersytetem Pedagogicznym – Wydział Sztuki.
 
Ryc 7Organizatorem przedsięwzięcia na Politechnice jest Zakład Architektury i Planowania Wsi Instytutu Projektowania Miast i Regionów WA. W plenerze malarskim wezmą udział studenci I roku studiów II stopnia pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Małgorzaty Drożdż-Szczybury, prof. PK i mgr inż. arch. Agaty Korzeniowskiej. Ich zadaniem będzie przygotowanie projektów koncepcyjnych tzw. farm pionowych dla wielickiej kopalni. Tematyka wiąże się bezpośrednio z zagadnieniami podejmowanymi na zajęciach z przedmiotu Architektura i Planowanie Wsi II. 
 
Jako temat przewodni warsztatów w wielickiej kopalni wybrano motyw śladów morza. Płynąca woda, przyrównywana do czegoś nietrwałego, wymykającego się kontroli i ciągle zmiennego, traktowana bywa często jako analogia upływu czasu. Rozległy, podziemny świat kopalni to wynik aktywności natury, m.in. zaniku morza w okresie mioceńskim oraz zapis pracy człowieka, cały czas narażonego na działanie żywiołów. Poznanie tej niedostępnej na co dzień sfery może pomóc studentom kierunków artystycznych i projektowych w rozwijaniu pasji badawczych, a także stworzeniu warunków do powstania współczesnej sztuki, inspirowanej wielickimi plenerami. Studium in situ zastanych motywów, np. zachowanych obiektów inżynierii kopalnianej i interpretacja innych, samodzielnie wybranych solnych wnętrz lub form geologicznych, pozwoli uczestnikom spojrzeć na kopalnię soli z nowej perspektywy. 
Ryc 10
 
Efektem wspólnych działań – oprowadzania, prelekcji i samych warsztatów w scenerii podziemnych wnętrz w Wieliczce – będzie prezentacja prac rysunkowych, malarskich i autorskich koncepcji projektowych w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich (16 maja – 1 października br.), a następnie w Krakowie. Na wernisaż wystawy poplenerowej przygotowana zostanie monografia pt. „Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych”, obejmująca teksty naukowców, artystów, prowadzących warsztaty i zaproszonych gości. Książka podejmie dialog z plenerową formułą podziemnych warsztatów i szukaniem inspiracji twórczych w miejscu nietypowym.
 
Patronat honorowy nad projektem „Pamięć morza” objęli rektorzy Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Pedagogicznego: prof. Jan Kazior, prof. Stanisław Tabisz i prof. Kazimierz Karolczak. 
 
 
 
(ak)
Na zdjęciach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce / fot. Agata Korzeniowska