Drukuj
Już w najbliższą sobotę Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zainauguruje cykl zajęć, w którym wezmą udział przedstawiciele Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej
 
kycia22 marca br. o godz. 11.00 wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu, podczas którego dr Radosław Kycia z PK przedstawi przekrój działalności Koła Naukowego ‘Enigma’ z Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki PK. Członkowie ‘Enigmy’ zajmują się zaawansowanymi i interdyscyplinarnymi projektami z pogranicza fizyki, matematyki i informatyki, a także biotechnologii. Pracują w multidyscyplinarnych zespołach, uczestniczą aktywnie w konferencjach i tworzą prototypy nowych urządzeń. 
 
W sobotę studenci z KN ‘Enigma’ wraz ze swoim opiekunem dr Radosławem Kycią zaprezentują wybrane prace naukowe i studenckie realizowane w Instytucie Fizyki oraz spróbują odpowiedzieć  na pytania publiczności związane z tematyką (np. co ma wspólnego spaghetti z gwiazdą neutronową?; co wspólnego mają kasyna w Monte Carlo z fizyką cząstek elementarnych?; co byłoby, gdyby roboty mogły ewoluować jak organizmy żywe?). 
 balon
Uczestnicy zajęć w Muzeum Inżynierii Miejskiej zobaczą unikatowe zdjęcia i filmy ze stratosferycznej misji balonowej pn. „ELF Hunters”, a także gondolę, która bezpiecznie powróciła na ziemię z danymi. Niezwykłe przedsięwzięcie zostało zorganizowane w 2016 r. przez KN ‘Enigma’ we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, kilkoma instytutami naukowymi i firmami. Jej celem był pomiar w górnych warstwach atmosfery rezonansów Schumanna – grupy charakterystycznych maksimów fal elektromagnetycznych w zakresie skrajnie niskich częstotliwości (ELF). Głównym źródłem energii zasilającej rezonans Schumanna są wyładowania elektryczne, powstające w atmosferze ziemskiej.
 
Członkowie KN ‘Enigma’ przedstawią też w przystępny sposób zjawisko interferencji dwóch fal oraz jego wykorzystanie do unoszenia małych obiektów. Uczestnicy będą mogli obejrzeć film pokazujący lewitację kawałka styropianu w laboratorium KN ‘Enigma’, a także projekt zbudowanego przez studentów PK profesjonalnego lewitatora, który każdy może wykonać w domu. 
 
„Co słychać w Instytucie Fizyki Politechniki Krakowskiej?” (Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15), 2 marca 2019 r., godz. 11.00-12.00. 
 
Zobacz też: www.facebook.com/events/2715512125149359 
 
(bk)
Na zdjęciach, stratosferyczna misja balonowa: 1) fotografia wykonana podczas lotu balonu; 2) przygotowania do misji / fot. http://fizyk.ifpk.pk.edu.pl/~rkycia/groups/elfHunters.html