6 marca br. o godz. 10.00 w pawilonie „Kotłownia” przy ul. Warszawskiej 24 odbędzie się wydarzenie pt. „BalticSat From The Sky 2019” – konferencja informacyjna na temat hackathonu organizowanego w ramach współprowadzonego przez Politechnikę Krakowską projektu „BalticSatApps”.
 
konferencjaCelem projektu jest przyspieszenie wprowadzania na rynek usług opartych o dostęp i przetwarzanie danych satelitarnych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez wykorzystanie potrzeb i wyzwań społecznych oraz akceleracji nowych startupów. Rezultatem przedsięwzięcia będzie udoskonalenie wiedzy i dostępu do danych, dostarczonych przez program Copernicus (program obserwacji Ziemi realizowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną), a także zwiększenie świadomości, popytu i innowacyjności w obszarze danych satelitarnych. Prace nad projektem „BalticSatApps” prowadzą: Politechnika Krakowska, Krakowski Park Technologiczny oraz Instytut Geodezji i Kartografii wraz z krajami regionu Morza Bałtyckiego - Finlandii, Szwecji, Estonii, Rosji.
 
Na marcową konferencję złoży się cykl krótkich wykładów przygotowanych przez przedstawicieli firm i organizacji publicznych, a także rządowych związanych z sektorem kosmicznym oraz wykorzystujących dane i serwisy platformy Copernicus. Pojawią się m.in. przedstawiciele Skywarn Polska, Instytutu Geodezji i Kartografii, Jlupin, Krakowskiego Parku Technologicznego. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z problematyką inżynierii oprogramowania, przetwarzania dużych zbiorów danych, przetwarzania danych satelitarnych, finansowaniem i wsparciem technologii kosmicznych i satelitarnych w Polsce.
 
Konferencja będzie jednym z wydarzeń poprzedzających tegoroczny dwudniowy hackathon, który w dniach 26-27 kwietnia br. odbędzie się na Politechnice Krakowskiej. Wydarzenie pozwoli wyłonić najlepsze rozwiązania z zakresu usług, wykorzystujących dane satelitarne w pięciu obszarach zastosowań: edukacja oparta o dane satelitarne, przyjazne miasta, rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój, nowe rozwiązania przetwarzania i analizy danych satelitarnych, teledetekcja w naukach o Ziemi.
 
Więcej informacji o projekcie „BalticSatApps” i możliwość rejestracji do udziału w hackathonie na: balticsatapps.pl
 
(bk)